Ekonomi

Bakan Varank, eylülde düzenlenen yatırım teşvik belgelerini değerlendirdi Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin geleceğine güvenen yatırımcıların ülkeye ilgisinin artarak devam ettiğini belirterek, eylül ayında teşvik belgesi düzenlenen yatırımların yüzde 63’ünün tam yeni üretim tesisi olduğunu bildirdi.

Varank, Twitter hesabından, bakanlık tarafından eylül ayında düzenlenen yatırım teşvik evraklarına ait paylaşımda bulundu.

Türkiye’nin geleceğine güvenen yatırımcıların ülkeye ilgisinin artarak devam ettiğine dikkati çeken Varank, “Eylül ayında düzenlediğimiz bin 300 teşvik belgesiyle 29 bin 872 vatandaşımıza istihdam sağlayacak 45 milyar liralık yatırımı destekleyeceğiz. Üstelik bu yatırımların yüzde 63’ü eksiksiz yeni üretim tesisi.” tabirlerini kullandı.

Varank’ın paylaştığı infografiğe göre, eylülde teşvik belgesi düzenlenen yatırımların yüzde 67’si imalat, yüzde 16’sı hizmetler, yüzde 13’ü güç, yüzde 2’si tarım ve yüzde 2’si madencilik kesiminde yer aldı.

Tutara nazaran en fazla yatırımı yüzde 42’lik payla 1. Bölge ve yüzde 24’lük hisseyle 2. Bölge çekti. Yatırım fiyatı takviye sınıfına nazaran incelendiğinde ise yatırımların yüzde 78’inin bölgesel, yüzde 21’inin genel ve yüzde 1’inin stratejik yatırımlardan oluştuğu görüldü.

Yatırım fiyatının yatırım cinsine nazaran dağılımına bakıldığında da eksiksiz yeni yatırımlar yüzde 63, tevsi yatırımlar yüzde 30 ve modernizasyon, entegrasyon ve üretim çeşitlendirmelerden oluşan öbür yatırımlar yüzde 7 hisse aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu