Haber

Yenibosna’da arkadaşını öldüren sanığın cezai sorumluluğu tamdır

Yenibosna’da arkadaşını öldürüp cesedini kuyuya atan sanığın yargılandığı davada Adli Tıp Kurumu raporuna göre tam cezai sorumluluğu olduğu belirlendi.

2021 yılında İstanbul Yenibosna’da meydana gelen olayda Bahtiyar Akçay’ın (51) halı fabrikasındaki kuyuya atılan cesedi üzeri betonla kaplı halde bulunmuştu. Soruşturma kapsamında cinayeti Akçay’ın arkadaşı Ender Ün’ün (68) işlediği belirlendi. Sanık Ün’ün duruşmasına devam edildi. Bakırköy 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Nadir Ün ve avukatı katıldı. Duruşmada Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi tarafından hazırlanan raporun mahkemeye ulaştığı belirtildi. Raporda, sanık Nadir Ün’ün tam ceza ehliyetine sahip olduğu belirtildi.

Söz verilen sanık Ender Ün, salgın nedeniyle ilaçlarını reçete edip yaptıramadığını belirterek, “12 Eylül döneminde işkenceye maruz kaldığım ve ahlaksız davranışlara maruz kaldığım için psikolojim iyi değil. Yeterli tedaviyi alamadım. Pandemi döneminde sağlık desteği. Olay sırasında mağdurun hakaret etmesi nedeniyle ani öfke patlaması sonucu ortaya çıkan bir olaydı. Ben sinir hastasıyım.” söz konusu.

Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına ve akıl sağlığı durumuyla ilgili son raporun alınması için Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi’ne sevk edilmesine karar verdi. Eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşma ertelendi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 28 Mayıs 2021 tarihinde tarafların henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışması üzerine Az Ün’ün, yanında bulundurduğu ruhsatsız silahla Bahtiyar Akçay’a 6 el ateş ettiği belirtildi. İddianamede, maktulün olaydan sonra yüzüne, göğsüne ve omurgasına isabet eden kurşunlar sonucu hayatını kaybettiği, çuvala konularak işyerinin yanındaki kuyuya atıldığı belirtildi. İddianamede, sanık Az Ün hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis, ‘ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın almak, taşımak veya bulundurmak’ suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer sanık Mustafa Kemal Alkan’ın ise ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu