Dünya

Ticaret Bakanı Bolat: İhracatta 400 milyar dolar hedef koyduk

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Kent Buluşmaları” etkinliği kapsamında AK Parti İl Başkanlığı’na yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki kabinenin seçim süreci sonrasında hız kesmeden çalışmalarına başladığını söyledi.

Bakanlar kurulu üyelerinin özellikle deprem bölgesindeki iller başta olmak üzere sürekli olarak bölgeye inerek vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarıyla toplantıya geldiklerini belirten Bolat, “Onların dertlerini dinlemeye ve istişare etmeye çalışıyoruz. .” dedi.

Bolat, depremden etkilenen yerler başta olmak üzere birçok ilde sorunları yerinde görmek ve analiz istişare etmek için kapsamlı toplantılar yaptıklarını söyledi.

Mersin Limanı ve Mersin Serbest Bölgesi’nin Türkiye ekonomisine büyük katkıları olduğunu vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

“Temennimiz hem Mersin’de hem de Türkiye’de istihdamın ve ihracatın artmasıdır. Ticaret Bakanlığı olarak yasal ticaretin ve ihracatın artması için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Ama bazı yasa dışı ticari uygulamalar olursa, onları önlemek ve yakalamak için.” “Asıl görevimizdir. Bu konudaki çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.”

Bolat, Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından 2022 yılı başından bu yana kent genelinde yürütülen operasyonlarda 880 milyon TL değerinde kaçak mal ele geçirildiğini bildirdi.

Şehrin enerji alanında da değerli bir yere sahip olduğunu belirten Bolat, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Türkiye’nin nükleer enerji bilgi ve teknolojilerindeki deneyiminin artırılmasında ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında değerli bir rol oynayacağını söyledi.

“Türkiye son 20 yılda yıllık ortalama yüzde 5,4 reel büyüme yakaladı”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, refah ve kalkınma çabalarının kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya ölçeğinde önemli ekonomik kaygılar var. Büyüme ve ticaret çok yavaşladı. Buna rağmen ülkemizin ekonomik performansı, pahalı vatandaşlarımızın bize olan güveni ve özel bölümümüzle yaptığımız işbirliği gösteriyor ki; aşamayacağımız engel yok.türkiye’nin son 20 yılda yıllık ortalamaları yakaladığı yadsınamaz bir gerçektir.reel olarak yüzde 5,4 büyümüştür.milli gelirini 214 milyar dolardan 906 milyar dolara çıkarmıştır. döneminde nüfusumuz da 20 hatta 23 milyon arttı 63 milyondan 86 milyona çıktı Nüfusumuz 23 milyon artmasına rağmen kişi başı gelirimiz de 3 bin dolar seviyesinden 10 bin 655 seviyelerine çıktı. Bu küçümsenemeyecek bir başarıdır.”

“2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4 reel büyüme kaydedildi”

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan G20’de yer alan Türkiye’nin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’na (OECD) üye ülkeler arasında büyüme hızı en yüksek 2-3 ülkeden biri olma konumunu koruduğunu belirten, Bolat, “2022’de yüzde 5,6 büyüyen ülkemiz ekonomisi, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4’lük reel büyüme kaydetti. ve Anadolu coğrafyamızın 800 yıldır gördüğü en yıkıcı, en yaygın ve en yıkıcı deprem faktörü 6 Şubat’tır.” söz konusu.

Depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Bolat, afetin etkilerini azaltmak için büyük bir iş birliği ve dayanışma ortaya konduğunu ve bunun devam ettiğini, 319’un teslimi için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. bir yıl içinde bin kalıcı konut.

“Yıllık turizm geliri hedefimiz olan 55-56 milyar dolara ulaşacağımız anlaşıldı”

İhracatın üretim, yatırım, istihdam ve döviz kazandırma anlamına geldiğini belirten Bolat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İhracattaki başarı çok değerli bir mihenk taşıdır ve ülke ekonomisinin sağlam temeller üzerinde yükselmesini sağlar. Hizmetlerimiz tam ihracat, turizm, lojistik, ulaşım, bilişim, yazılım, dizi sinema segmenti, eğitim, sağlık hizmetleri, fuar organizasyon hizmetleri, bankacılık Burada da 2002 Türkiye’de 14 milyar dolar olan ihracatımız 2022’de 6 kat artarak 90.5 milyar dolar oldu. 2023’te 120 milyar dolara ulaşmayı umuyoruz. İyi gidiyor yıllık turizm geliri hedefimiz olan 55-56 milyar dolara ulaşacağız ilk 6 ayın prestijiyle de anlaşılıyor burada da ülkemiz önemli bir döviz geliri elde ediyor yani biz mal ve hizmet ihracatı ile toplamda yaklaşık 375-380 milyar dolar döviz geliri elde ediyoruz.”

Bolat, hükümet olarak bayrağı dalgalandırmak ve vatandaşların refahını artırmak için her zaman çabalarını sürdürdüklerini ifade etti.

2028 vizyon belgesi

Ticaret Bakanlığı olarak Türk Yüzyılına yepyeni hedeflerle girdiklerini belirten Bolat, “2028 vizyon belgemizde dünya ihracatındaki payımızı yüzde 1,04’ten yüzde 1,20’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Mal ihracatında 400 milyar dolar Dünya ihracatından yüzde 1,2 olan payımızı hizmet ihracatında yüzde 1,5’e çıkararak yıllık 200 milyar dolar hedefini benimsedik. Politikalarımızı, esaslarımızı, programlarımızı ve yönetmeliklerimizi bu amaçlar doğrultusunda hazırlıyoruz. Bizler de bu çalışmaları yaparken Ticaret Bakanlığı olarak ticari kuruluşlarımızla yoğun istişare içerisindeyiz. Bize bağlı olan Türkiye İhracatçılar Meclisi ve bunlara bağlı Akdeniz İhracatçı Birlikleri dahil 67 ihracatçı birliği. Merkezi Mersin’dedir. Biliyorsun, yakın çalışıyoruz. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na bağlı 155 iş konseyi yönetimi ile yakın çalışıyoruz Ülkemizin de gurur kaynağı olan uluslararası müteahhitlerimiz 50 yılda Türkiye’ye 480 milyar dolarlık proje kazandırdı. 11 bin 800 projeyi tamamladılar. Onlarla da koordinasyon ve istişare halinde çalışıyoruz. Devletimizin çizdiği vizyon ve özel teşkilatımızın gayretiyle bu hedeflere ulaşmak için 7 gün 24 saat milletimizin ve ülkemizin hizmetindeyiz. “

Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında 7 bakan, bu yılın ikinci yarısında Türkiye iş dünyasının en önemli 24 çatı kuruluşunun başkanları ile istişare ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. “İş dünyasının liderleri çok üretken, etkileşim içindeler ve karşılıklı etkileşim içinde birbirimizi dinledik. Önerilerini dinledik, istişarelerde bulunduk. Çok verimli bir toplantı oldu. Devletimizin ekonomi politikalarını umarız dikkate alırız.” , her zamanki gibi ve bize gelen bilgi, bilgi ve önerileri değerlendirerek taraf olun.” söz konusu.

Bolat, Mersinli firmaların desteklerden daha fazla yararlanmasını istedi.

Ekonomideki bütün zorlukların üstesinden geleceklerine inandıklarını vurgulayan Bakan Bolat, Mersin’de esnafın, tüccarın, ihracatçının ve tüm iş dünyasının yanında olduklarını ifade etti.

Kovid-19 salgını sürecinde verilen desteği anlatan Bolat, şunları kaydetti:

“Ticaret Bakanlığımızın hem mal ihracatı hem de hizmet ihracatı için verdiği tabanlardan Mersin merkezli firmalarımızın daha fazla faydalanmasını bekliyor ve diliyoruz. Bu yöndeki başvurularınıza Bakanlığımızın kapıları sonuna kadar açıktır. ihracatı geliştirme bankamız Eximbank’ın katkıları çerçevesinde 2022 yılında Mersin’e 202 milyon dolarlık kredi Eximbank desteği ile 158 milyon doları sigorta bazında olmak üzere toplam 360 milyon dolarlık kredi sağlandı. , bugün burada Mersin’de başlattığımız ve 9-10 noktada devam edecek olan inceleme ve toplantılar kapsamında iş dünyamızın, gençlerimizin, AK Parti yönetim kademelerinin, teşkilatımızın ve tüm vatandaşlarımızın görüşlerini umarız. Biz Ticaret Bakanlığı olarak elimizden geleni not edeceğiz, gerekli adımları atacağız ve diğer kabine üyesi arkadaşlarımıza iletmemiz gereken bilgileri de burada kayıt altına alacağız.”

Bakan Bolat daha sonra partililerle kapalı toplantı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu