Haber

Suudi Arabistan Libya’da Seçim Yasalarını İmzalamayı Umuyor

Suudi Arabistan, Libya Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi’nin (6+6) onayladığı seçim yasalarını imzalamak istedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi temsilcilerinden oluşan 6+6 Komitesi’nin seçim yasalarını kabul etmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Fas’taki görüşmelerin bir sonucu.

Libya partilerinin ülkedeki krizin sona ermesi, güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi yolunda önemli bir adım olan seçim yasasını resmen imzalaması temennisinde bulunulan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Libya’nın bölgesel ve uluslararası alanda aktif olması için destek verdiği, Halkın kalkınma ve refah yönünden karşılanmasıdır. ilgilenildiği bildirildi.

Ne oldu?

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altı üyesinden oluşan Seçim Kanunlarını Belirleme Komisyonu, Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesini değiştirmek için bir süredir Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde toplanıyor. ülkedeki seçimlerin anayasal temeli olarak kabul edilmiştir.

Komite üyelerinin Libya’da 3 Haziran’da seçime gidilmesinin önünü açan maddeleri oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

Öte yandan, Danıştay’ın 61 üyesinden 54’ü ve Temsilciler Meclisi’nin bazı üyelerinin yanı sıra ülkenin en güçlü muhalefet partilerinden biri olan Adalet ve İnşaat Partisi ve diğer bazı partiler de oylarını açıkladı. ayrı açıklamalarda Fas’taki görüşmenin sonuçlarını kabul etmedi.

Libya’da Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, seçim yasa tasarısının üyelerin oybirliğiyle kabul edildiği, bir sonraki seçimlerin bu yasalara göre yapılacağı belirtildi.

Taslak komite üyeleri tarafından onaylanmasına rağmen, Libya Temsilciler Meclisi Lideri Akile Saleh ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Lideri Khaled al-Mishri tarafından resmi olarak imzalanmadı.

semdinlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu