Ekonomi

IMF Türkiye’nin büyüme iddiasını artırdı

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ve bazı gelişmekte olan ekonomilerin beklenenden daha yüksek dirençli olması ve Çin’den gelen mali desteğin etkisiyle küresel ekonomik büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,9’dan yüzde 3,1’e yükseltti.

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi.

“Yavaşlayan Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişin Yolunu Açıyor”Başlığıyla yayımlanan raporda, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdüğü iddia edilen küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,1 büyümesinin beklendiği, gelecek yıl ise büyüme oranının yüzde 3,2 olarak tahmin edildiği bildirildi. .

IMF geçen yıl ekim ayında yayınladığı raporunda dünya ekonomisinin 2024 yılında yüzde 2,9, 2025 yılında ise yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, ABD ve bazı önemli gelişmekte olan ekonomilerin beklenenden daha fazla direnç gösterdiği ve büyüme iddiasının yukarı yönlü revizyonunda Çin’deki mali desteğin etkili olduğu belirtildi.

IMF raporunda, enflasyonla mücadele amacıyla artan faiz oranlarının etkisi, yüksek borcun ekonomik aktivite üzerindeki baskısı nedeniyle mali desteğin geri çekilmesi, 2024-2025 dönemine ilişkin iddiaların tarihi ortalama yüzde 3,8’in altında kaldığı, ve temel verimlilik artışının düşük olması.

ABD EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNİ ARTTI, AVRO BÖLGESİ İÇİN AZALDI

Ülkelerin güncel ekonomik büyüme tahminlerinin de paylaşıldığı raporda, ABD ekonomisine yönelik büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 1,5’ten yüzde 2,1’e çıkarıldığı, 2025 yılı için ise yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü belirtildi. .

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 1,2’den yüzde 0,9’a, 2025 yılı için ise yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü belirtildi.

Raporda, Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya için büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 0,9’dan yüzde 0,5’e, gelecek yıl için ise yüzde 2’den yüzde 1,6’ya indirildiği belirtilirken, Fransız ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise şu şekilde olduğu bildirildi: bu yıl için yüzde 1,3’ten yüzde 1’e, gelecek yıl için ise yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldü.

Raporda, İtalyan ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin 2024 yılı için yüzde 0,7’de korunurken, gelecek yıl için yüzde 1’den yüzde 1,1’e yükseltildiği belirtildi.

Raporda, İspanya ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e düşürüldüğü, gelecek yıl için ise yüzde 2,1’de sabit tutulduğu, İngiltere ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise bu yıl için yüzde 0,6’da korunduğu belirtildi. yıl. Gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 1,6’ya düşürüldüğü kaydedildi.

ÇİN EKONOMİSİ BÜYÜME TAHMİNLERİNDE ÜST REVİZYON

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri kümesinde Çin ekonomisinin büyüme beklentisinin bu yıl yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya çıkarıldığı, gelecek yıl için ise yüzde 4,1’de korunduğu belirtildi.

Raporda, Hindistan ekonomisinin bu ve gelecek yıla ilişkin büyüme beklentilerinin yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e, Rusya ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise bu yıl için yüzde 1,1’den yüzde 2,6’ya çıkarıldığı belirtiliyor. ve gelecek yıl. Yüzde 1’den yüzde 1,1’e çıkarıldığı kaydedildi.

– Türkiye ekonomisinin bu yılki büyüme tahmini yükseltildi

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1, gelecek yıl ise yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği belirtildi.

IMF geçen yılki iddialarında Türkiye ekonomisinin 2024’te yüzde 3, 2025’te ise yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BEKLENTİ

Arz yönlü sorunların çözüldüğü ve kısıtlayıcı para politikalarının var olduğu bir dönemde enflasyonun birden fazla bölgede beklenenden hızlı düştüğüne dikkat çekilen raporda, küresel manşet enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesinin beklendiği belirtiliyor. ve 2025’te yüzde 4,4.

Raporda, enflasyondaki düşüş ve istikrarlı büyümeyle birlikte küresel ekonominin “sert iniş”Olasılığın azaldığı ve küresel ekonomik büyümeye yönelik risklerin genel olarak dengelendiği belirtildi.

Raporda, enflasyonda daha hızlı bir düşüşün finansal koşulların daha da gevşemesine yol açabileceğine, daha gevşek bir maliye politikasının gerekenden ve iddia edilenden daha gevşek bir büyüme anlamına gelebileceğine, ancak daha sonra daha maliyetli bir ayarlama riski taşıdığına dikkat çekiliyor.

JEOPOLİTİK ŞOKLAR NEDENİYLE EMTİA FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR SIKI NAKİT KOŞULLARININ SÜRESİNİ UZATABİLİR

Kızıldeniz’de devam eden saldırılar, arz kesintileri ve daha kalıcı enflasyon da dahil olmak üzere jeopolitik şoklardan kaynaklanan emtia fiyatlarındaki yeni artışlar, Çin’in emlak sorunlarının derinleşmesi veya vergi artışları ve harcama kesintilerine yönelik yıkıcı bir yönelim gibi sıkı para koşullarının süresini uzatabilir. , dedi rapor. Büyümede hayal kırıklığı yaratabileceği konusunda uyarıldı.

IMF raporunda enflasyonun hedefe doğru düşmesini başarıyla yönetmek, para politikasını enflasyonun temel dinamiklerine göre ayarlamak, fiyat ve fiyat baskılarının net bir şekilde dağıldığı durumlarda daha az kısıtlayıcı bir duruşa uyum sağlamak politika yapıcıların karşılaştığı zorluklar arasında yer aldı. kısa vadede karşılaşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu