Haber

Mardin jeoloğundan yeni fay hattı iddiası

Mardin jeoloğundan yeni fay hattı iddiası

Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik:

“Kahramanmaraş depreminden sonra Anadolu levhası 5 metre güneye ve 3 metre doğuya itildi”

“Beyrut ile Tikrit arasında fay hattı oluştu. Şu anda bu fay enerji biriktiriyor ve deprem olursa yıkıcı etkisi olabilir”

MARDİN – Mardinli bir jeolog, Kahramanmaraş depremi sonrası Beyrut ile Tikrit’in ortasında yeni bir fay hattı oluştuğunu öne sürdü.

Mardin’de özel bir şirkette jeoloji mühendisi olarak çalışan Fahri Çelik, Kahramanmaraş depremlerinden sonra Beyrut ile Tikrit’in ortasında düz bir sınır oluştuğunu düşünüyor. Çelik, “Yeraltı suyunun seviyesine ve konumuna bakarak bu fayı keşfettim. Bu fay Kahramanmaraş depreminin hemen ardından oluştu, daha önce böyle bir fay hattı yoktu. Kahramanmaraş depreminin hemen ardından Beyrut ile Tikrit arasında bir fay oluştu. Enerji biriktirir ve depreme neden olursa yıkıcı etkisi olabilir” dedi.

“Yeraltı sularının seviyesine ve konumuna bakarak bu fayı keşfettim”

Beyrut ve Tikrit’in ortasında yeni bir fay hattının oluştuğunu belirten Fahri Çelik, “Şu anda Anadolu levhası Kahramanmaraş depreminden sonra 5 metre güneye, 3 metre doğuya doğru itildi. Şu anda fay fayda. Tikrit ve Beyrut’ta güç birikimi ile hat düz bir vaziyette devam ediyor.Bütün plaka gücü orada birikiyor.Türkiye’nin başka hiçbir yerinde güç birikimi yok.Şu anda en büyük tehlike Beyrut ve Tikrit’in ortası olabilir.Keşfettim Yeraltı sularının seviyesine ve konumuna bakılarak bu fay Kahramanmaraş depreminden sonra hızlı bir şekilde oluşan bu fay, daha önce “Böyle bir fay sınırı yoktu. Kahramanmaraş depreminden hemen sonra Beyrut ve Tikrit’in ortasında bir fay sınırı oluştu. Şu anda, bu fay güç biriktiriyor ve bir depreme neden olursa yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Şu anda en büyük riski yeni oluşan fay sınırı olarak görüyorum” dedi.

akkislaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu