Haber

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile bir araya geldi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan’da düzenlenen ve gündemi Gazze olan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi sonrasında temaslarına devam ediyor. Reisi, başkent Riyad’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile bir araya geldi. Reisi, Mısır’ın Gazze için Refah Sınır Kapısı’nı açmasını talep ederek, “ABD ve İsrail’in baskılarına boyun eğmemeliyiz” dedi.

Görüşmede Mısır ile İran arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Reisi, iki ülkenin Filistin konusunda iş birliğini artırması gerektiğini belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde herhangi bir sorun yok.”

“Refah Sınır Kapısı ABD ve Siyonist rejimin baskısıyla açılamıyor”

Mısır’ın Refah sınır kapısını Gazze halkına açması gerektiğini kaydeden Reisi, “Mısır’dan kamuoyunun beklentisi Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıdır. Refah Sınır Kapısı ABD ve Siyonist rejimin baskıları nedeniyle açılamıyor. Bu engelleri aşmamız lazım.”

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İran’la ilişkileri geliştirmeye kararlı olduklarını söyledi. Filistin konusuna da değinen Sisi, Gazze’deki savaşın sonuçları konusunda uyarıda bulunarak, diğer ülkelere kıyasla savaştan en olumsuz etkilenen ülkenin Mısır olduğunu söyledi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu