Ekonomi

EPDK, demiryoluyla LPG taşımacılığı için TCDD Taşımacılık’a lisans verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, TCDD Nakliyat Anonim Şirketi’ne demiryoluyla LPG taşıma faaliyeti yürütmek üzere lisans verdi.

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre TCDD, taşıma lisansı kapsamında 60 bin 83 ton taşıma kapasiteli 966 vagonla ülkenin dört bir yanına LPG taşımacılığı hizmeti verebilecek. Bu adımın Türkiye ekonomisine ve LPG sektörüne büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Açıklamada, “Türkiye, hem otogaz tüketimi hem de otogazlı araç ve istasyon sayısı açısından dünyanın en büyük LPG pazarlarından biridir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, sektörün adil, öngörülebilir ve rekabetçi yapısını korurken aynı zamanda adımlar atıyor. Yatırım ve istihdam kazandıracak, Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacak çalışmalar devam ediyor.”Söylendi.

Halen ülkemizde LPG piyasasında faaliyet gösteren LPG Taşıma Lisansına sahip 45 firma daha bulunmaktadır. Lisans sahiplerinin 39’u boru taşımacılığı alanında, 5’i ise deniz taşımacılığı alanında faaliyetlerine devam ediyor.

TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi (TCDD) de bu alanda ilk olmak ve demiryoluyla LPG taşımacılığı faaliyeti yürütmek amacıyla EPDK’ya lisans başvurusunda bulundu. EPDK LPG Piyasası Dairesi Başkanlığı’nın inceleme ve değerlendirmelerinin ardından TCDD’ye demiryoluyla LPG taşıma lisansı verildi. TCDD’nin aldığı bu lisans ile ülkemizde ilk kez demiryolu ile LPG taşıma faaliyeti lisanslandırılmış oldu.

Taşıma lisansı kapsamında TCDD, 60.083 ton taşıma kapasiteli 966 vagonla ülkenin dört bir yanına LPG taşıma hizmeti verebilecek.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu