Yaşam

Belgrad’da kanatlı penis figürlü rüzgar çanı bulundu

Sırp arkeologlar, üzerinde kanatlı ve bacaklı penis figürünün yer aldığı, Roma döneminden kalma bir rüzgar çanı ortaya çıkardılar. Bu figürün, insanları kötülüklerden koruduğu düşünülen fascinum adı verilen bir canlıyı tasvir ettiği belirtildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Tintinnabulum adıyla da bilinen rüzgar çanı, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın 48 kilometre doğusundaki antik Roma kenti Viminacium’un kalıntılarında bulundu.

Belgrad Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, kazılarda bulunan rüzgar çanının yaşının 2. yüzyıla kadar uzandığını belirtti.

Antik kentin ana caddesindeki büyük bir konutun verandasında keşfedilen çıngırakta, rüzgarı yakaladığı ve kötülüğü uzaklaştırdığına inanılan dört çıngırak da asılıydı.

k KÖTÜLÜKLERİ ORTADAN KALDIRDIĞI DÜŞÜNÜLDÜ

Arkeologlar, fallusların tarih boyunca müstehcen düşünceler uyandırmadığının altını çizdi. Özellikle Roma döneminde fallusların erkekliği simgelemesinin yanı sıra kötülüğü defettiği düşünülüyordu.

Araştırmacılardan Ilija Dankovic, Romalıların penis figürünün şans ve mutluluk getirdiğini düşündüklerini, kendilerini nazardan koruduklarına inandıklarını belirtti.

Dankoviç, bu dönemde fallusların şarap kadehlerinden, boyna takılan muskalara kadar her yerde görülebildiğini söyledi.

RESTORASYON İÇİN BEKLENİYOR

Roma döneminde konut ve dükkânların kapılarına asılan rüzgar çanlarının kötülüğü mülkten uzaklaştıracağı düşünülüyordu.

Restorasyon çalışmaları için kaldırılan bronz Tintinnabulum hâlâ çamurla kaplı.

Bu nedenle araştırmacılar, kesin formunun henüz belirlenmediğini ancak figürün hala net bir biçimde görüldüğünü söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu