Haber

Aydın’da zeytinliklere maden tehdidi

GZ Madencilik’in Aydın Didim ilçesi Akbük Mahallesi’nde 23.90 hektar alanda açmak istediği mermer ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı. Maden işletme ruhsatına da sahip olan bölge, 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda “orman alanı” olarak görünüyor. Arazi Varlık Haritasına göre maden sahasının tamamı çalılık orman alanı içerisinde yer almakta olup, bölgede zeytin, kızılçam ve maki türü ağaçlar bulunmaktadır.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, maden sahasıyla ilgili görüşü alınan Didim Belediyesi, bölgedeki ağaçların kesileceğini ve madenin tozu nedeniyle yabani hayvanların zarar göreceğini belirterek, zeytin üretiminin de devam edeceğini vurguladı. Madenden bölgedeki ve çevresindeki ağaçlar etkilenecektir. Belediyenin görüşünde halkın ekonomik sıkıntı yaşayacağı ve turizmi tekrar etkileyeceği için ocağın uygun olmayacağı belirtildi. Öte yandan Aydın İl Tarım Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü’nün madenin uygun olmadığına ilişkin görüş yazısı ÇED belgesinde yer alıyor.

DEPREM RİSKİ

Ayrıca 18 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerleri Hakkında Karar” haritasına göre bölge, deprem açısından tehlikesi yüksek yerler arasında değerlendiriliyor. .

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu