Ekonomi

ABD ham petrolü ayı piyasasına girdi

Petrol, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın düşüşleri kontrol altında tutmasıyla sağlıklı arz ve yükselen stok işaretleri yolunda ilerliyor. altındaHolding çabalarını dengeleyerek ayı piyasasına girdi ve üst üste dördüncü haftalık kaybına hazırlanıyor.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül ayındaki zirvesinden yüzde 20 düşerek 73 dolara yakın bir seviyeye ulaştı. Brent petrol Perşembe günü yüzde 5 düştü. Bu düşüşler, ABD’de açıklanan ham petrol stoku verilerinin üst üste 4. hafta yükselişe işaret etmesi sonrasında gerçekleşti.

Ham petrolde Mayıs ayından bu yana en uzun düşüş serisi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin planlı ve istekli arz kesintilerine rağmen gerçekleşti. Kayıplarda İsrail-Hamas çatışmalarının geniş alanlara yayılmaması ve petrol arzını kesintiye uğratmaması da etkili oldu.

Öte yandan JPMorgan Enerji Stratejisti Christyan Malek, “Bu ayki OPEC+ toplantısının en olası sonucu olmasa da, petrol piyasası daha derin arz kesintisi olasılığını hafife alıyor” değerlendirmesinde bulundu. Malek, “Gelecek yılın ilk yarısındaki olası zayıflığı önlemek için daha derin üretim kesintileri yapılabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu