Ekonomi

Yusufeli Barajı’nda su seviyesinin yüksekliği 106 metreyi geçti

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan ve 22 Kasım 2022’de su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) su seviyesi yüksekliği 106,82 metreye ulaştı.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek beşinci barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’in ardından 22 Kasım 2022’de hizmete giren HES de devreye girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla barajda su seviyesi denetimi yapıldı. hala yükselmeye devam ediyor.

Bugün itibariyle baraj havzasında depolanan su miktarı 230,44 milyon metreküpe, su seviyesi 610,32 kotuna, su yüksekliği ise 106,32 metreye ulaştı.

Su tutma sürecinin 5. ayında bitmek üzere olan baraj nedeniyle karayolları başta olmak üzere köy ve mahalleler birer birer sular altında kalırken, Yusufeli Barajı’nda yapılan çalışmaların sonucunda Temmuz ayında elektrik üretimine başlanması planlanıyor. DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu