Haber

YEE Endonezya’da temsilcilik ofisi açtı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Endonezya genelinde 1 milyona yakın öğrencisi bulunan Syarif Hidayetullah Devlet Üniversitesi bünyesinde açtığı yurt dışı temsilciliği ile Türk’ü ve Türk kültürünü tanıtacak.

YEE’den yapılan açıklamaya göre enstitü, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 100 yurtdışı temsilcilik hedefi kapsamında dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi Endonezya’da dış temsilcilik açtı.

Türkiye ile yakın kültürel ve diplomatik ilişkileri bulunan Endonezya’da Türkçe en çok talep edilen yabancı diller arasında yer alıyor.

Türkiye’nin en değerli kültürel diplomasi kurumlarından biri olan YEE, bu talebi karşılamak amacıyla Cakarta’da faaliyetlerine başladı.

YEE, Syarif Hidayetullah Devlet Üniversitesi’nde açtığı temsilcilik aracılığıyla binlerce Endonezyalıyı Türk ve Türk kültürüyle tanıştıracak.

Temsilcilikte ayrıca “Endonezya-Türkiye İlişkilerinin Dil ve Kültürel Diplomasi Yoluyla Güçlendirilmesi” konulu bir sempozyum düzenlendi.

YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhammed İkbal ve Syarif Hidayetullah Üniversitesi Rektörü Amany Lubis’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Ateş, iki ülke arasındaki kültürel bağların önemine vurgu yaparak enstitünün çalışmaları ve misyonu hakkında bilgi verdi.

Ateş, “Asya kıtasının bir ucunda Türkiye, diğer ucunda Endonezya var. Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkiler ne kadar iyi olursa bu iki coğrafya arasındaki barış ve huzur o kadar iyi olur.” Tesis ne kadar güçlü olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu