Yaşam

Vatandaşlara enerji verimliliği öğretiliyor

Nilüfer Belediyesi, “İklim Yılı” çalışmaları kapsamında vatandaşları, binalarında güç verimliliğini nasıl sağlayacakları konusunda bilgilendiriyor.

“İklim Yılı” ilan edilen 2022 yılında artan güç maliyetlerine karşı tasarrufu gündeme getirerek, enerjiyi aktif kullanmak ve şuurlu tüketimi geliştirmek gayesiyle bir güç verimliliği kumpanyası başlatan Nilüfer Belediyesi, bu doğrultuda bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. Evvelki akşam Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıda da Nilüfer’deki apartman yöneticileri, site yöneticileri ve bina sahiplerine binalarda güç verimliliğinin nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda gücün verimli kullanılmasının değerine dikkat çeken Nilüfer Belediye Lider Yardımcısı Remzi Çınar “Özellikle global ısınma süreçlerinin tüm dünyada yarattığı meseleleri giderebilmek için Nilüferli vatandaşlarımızdan dayanak bekliyoruz. Ülkemizin de içinde bulunduğu bu süreçte bilhassa güç bazında düşünüldüğünde ülke kaynaklarımızın zayıf olduğunu görüyoruz ve bu kaynakların büyük kısmını yurt dışından ithal ediyoruz. Bu kaynakları ülkemize getirmek için hem kamu olarak hem birey olarak yüklü ölçüde para harcanıyor. Bu durumda güç verimliliğini ne kadar aktif kullanabilirsek yakıt tasarrufuyla masraf kalemimizi azaltmış oluruz. Birebir vakitte yakıtların fazla kullanılmasında tabiata olan ziyanı da engellemiş oluruz” dedi.

Yapılacak ufak ataklarla güç verimliliğini arttırabileceğimize ve bunun faydalarına değinen Güç Verimliliği ve İdaresi Derneği İdare Konseyi Üyesi Serkan Emin ise, “Ülkedeki cari açığın en büyük kalemi güç ithalatı. Kazandığımızı güç almak için harcıyoruz. Yapılan araştırmalara nazaran biz binalarımızda tedbir alarak güç sarfiyatını yarı yarıya düşürebiliyoruz. Yakıt tüketmenin global ısınmaya da ziyanları bulunuyor. Saldığı sera gazlarıyla dünya daha da ısınıyor ısındıkça iklimler değişiyor iklim krizleri meydana geliyor. Binalarımızda kesinlikle ısı kaçak yerlerini tespit etmek, güç tasarruflu makinelerin kullanımını artırtmak, led ampullere geçmek ve bina yalıtımı yaptırmak gerekli” biçiminde konuştu.

Toplantıya katılan Isı, Su, Ses ve Yangın yalıtımcıları Derneği Teknik İşler ve Eğitim Yöneticisi Güneş Yüzügür de, ısı yalıtımının güç verimliliğinin kesimlerinden biri olduğunu kaydederek, “Çağdaş yapılar içinde yaşamak istiyorsak ısının yanısıra ses, su ve yangın yalıtımıyla ilgili önlemleri de bir şekilde almamız gerekiyor. Türkiye’de yapılan binaların duvar kalınlıkları ince bu yüzden ısıtmak ve soğutmak bir hayli zaman alıyor. Bunu yalıtımla daha kısa sürelere indirebiliriz” dedi.

Katılımcılar toplantı sonunda merak ettiklerini sorma imkanı buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu