Haber

Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 3 milyar TL’yi aştı

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde kayyım yönetimindeki belediyelerin birçok mülkü satışa çıkarması, belediyeyi ağır bir borç yüküyle karşı karşıya bırakıyor.

MA’nın haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’ne, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 19 Ağustos 2019’da kayyım atandı. Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) idaresinde olduğu 2016 yılında atanan kayyumun bıraktığı 1 milyar 100 milyon liralık borçla belediyeyi devralan HDP yönetimi, borcun bir kısmını da öz kaynaklarıyla ödedi. . HDP yönetiminin yaklaşık 5 ay görevde kalmasının ardından ikinci kez atanan kayyım, 4 yıllık sürede belediyenin borcunu üç katına çıkardı.

KAYYI KREDİ ALARAK BORCUNU ÖDÜYOR

2017-2023 yılları arasında milyonlarca liralık kredi çeken kayyum, belediyenin hesaplarının bloke edilmemesi amacıyla neredeyse her ay ‘kamu yararı’ kararı alıyor. İkinci kayyumun atandığı Ağustos 2019’dan Eylül 2023’e kadar atanmış belediye meclisi kararıyla bankalardan neredeyse iki ayda bir kredi alındığı öğrenildi. Borcunu kredi çekerek ödeyen kayyım idaresindeki belediyenin toplam borcunun 3 milyar 697 bin 382 TL olduğu ortaya çıktı.

BELEDİYENİN TÜM BANKALARA BORCU VAR

Kayyum idaresindeki belediye, hazine, diğer kamu kurumları (SGK ve vergi), Vilayetler Bankası, diğer yerli bankalar, yurt dışından alınan krediler ve diğer borç stoklarının fiyatları açıklandı. 2023 yılının son ayına kadar kayyum idaresindeki büyükşehir belediyesinin SGK ve vergi borcu 120 milyon 38 bin 318 TL’ye, İller Bankası borcu ise 202 milyon 422 bin 636 TL’ye, diğer bankalara olan borçlar 1 milyar 607 milyon 350 bin 676 TL’ye çıkarılacak. gül. “Diğer borçlar” adı altında 1 milyon 771 bin 915 TL borç kayıtlara geçti. Ortaya çıkan tabloya göre kayyum yönetiminin sadece banka, SGK ve diğer olarak adlandırdığı borç tutarı 1 milyar 954 milyon 585 bin 550 TL oldu.

BELEDİYE KURUMLARI DA BORÇLU

Kayyum, hem belediyeyi borçlandırmakla kalmadı, hem de belediyeye bağlı kurumların borçlarını neredeyse üç katına çıkardı. Belediyeye bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) borcunun 938 milyon 450 bin 372 TL, BELVAN şirketinin 32 milyon 82 bin, Mavikent şirketinin ise 33 milyon 57 bin 392 TL borcunun olduğu ortaya çıktı. Belediyeye bağlı kurumların toplam borcunun 1 milyar 4 milyon 889 bin 787 TL olduğu ortaya çıktı.

ELEKTRİK BORCU KREDİYLE KAPATILDI

Borçları artan kayyumun elektrik ve diğer borçlarını kredilerle ödediği öğrenilirken, belediyenin bu borçları kısa, orta ve uzun vadeye yaydığı belirtildi. Çok sayıda arsa ve belediye binası satışına rağmen borçları artan kayyım idaresi, yapılan son meclis toplantısında ödenmeyen elektrik borçlarının finansmanı için İller Bankası ve diğer özel bankalardan kredi kullanılmasına karar verdi. Kararın ardından belediyenin elektrik borçlarını ödemek için bankalara kredi başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu