Haber

Rusya, Uluslararası Adalet Divanı kararının ardından özür bekliyor

Birleşmiş Milletlerin (BM) ana yargı organı Uluslararası Adalet MahkemesiUkrayna’nın Rusya’ya açtığı davada, Donbass ve Kırım’da iki anlaşmanın ihlal edildiği gerekçesiyle suçlamaların çoğunu reddetti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Mariya Zabolotskaya’nın yazılı açıklamasında, “ Bugün Uluslararası Adalet Divanı, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin ihlal edildiği iddiasıyla Ukrayna’nın Rusya’ya karşı getirdiği suçlamaların neredeyse tamamını reddetti. Bu, mahkeme üzerindeki muazzam siyasi baskıya rağmen yapıldı” yer aldı.

Zabolotskaya’nın ifadelerine göre, Uluslararası Adalet Divanı bu kararla Ukrayna’daki, Batı’daki ve “ Parayla satın alınan STK’lar“Rusya’nın Kırım’da Kırım Tatarlarına ve Ukraynalılara yönelik ayrımcılık politikasına ilişkin yalanlar” tespit edildi.

Kırım Tatarlarına yönelik ayrımcılık, Kırım Tatar diline baskı ve kültürel mirasın yok edilmesi yönündeki “yıllardır tekrarlanan mantraların” saçmalığa dönüştüğünü kaydeden Rus diplomat, bu tezlerin, Kırım Tatarlarının aldığı kararlara temel oluşturduğunu söyledi. Batılı ülkelerin yıllardır BM Genel Kurulu’ndaki oyları ve bazı BM yetkililerinin açıklamaları. anımsatarak şunları söyledi:

“Yıllardır Rusya’ya iftira atan herkesin Rusya’dan özür dilemesini ve bunu bir daha yapmayacaklarının garantisini vermesini bekliyoruz. Bundan sonra uluslararası hukuka saygılı hiçbir ülkenin Genel Kurul’un iftira niteliğindeki kararlarına oy vermeyeceğine inanıyoruz. “Dünya camiasını, bir grup ülkenin Genel Kurul platformunu kötüye kullanarak iftiralarını yaymasının önlenmesi için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini düşünmeye davet ediyoruz.”

Zabolotskaya, Uluslararası Adalet Divanı’nın, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin sözde ‘terör örgütü’ olduğu yönündeki tezlerin saçmalık olduğuna hükmettiğine de dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kiev’in Donbass’a karşı sözde ‘terörle mücadele operasyonu’ başlatma kararının temelini bu yalanın oluşturduğunu hatırlatırız. Dolayısıyla mahkemenin kararından Kiev’in Donbass’a karşı savaş açma yönünde cezai bir karar aldığı sonucu çıkıyor. Tam da bu hatalı karar Ukrayna’daki mevcut duruma yol açtı. “Mahkeme ayrıca Rusya, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne yönelik, MN-17 felaketinde rol oynadıkları veya Rusya’yı saldırgan olarak sınıflandırdıkları yönündeki suçlamaları da reddetti.”

Ukrayna 2017 yılında Uluslararası Adalet Divanı’na başvurarak Rusya’nın Donbass’taki eylemlerinin Terörizmin Finansmanının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin ihlali, Kırım’daki politikalarının ise Tüm Terörün Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin ihlali olarak değerlendirilmesini talep etti. Irk Ayrımcılığının Biçimleri. .

Uluslararası Adalet Divanı, Rusya Donbass’ta Terörizmin Finansmanının Önlenmesine İlişkin Uluslararası Sözleşme Kararlarının çoğunu yerine getirdiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca Ukrayna’nın Kırım’a ilişkin iddialarının çoğunu da reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu