Ekonomi

Ripple yöneticisi XRP için dönüm noktası olabilecek bir gelişmeyi duyurdu

Investing.com – Ripple’ın CTO David Schwartz, XRPL AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) özelliğinin nasıl çalışacağına ilişkin tartışmalara açıklık getirdi. XRP sahiplerine pasif gelir sağlama potansiyeli taşıyan XRPL AMM özelliğinin nasıl bir etki yaratacağı şimdiden merak edilmeye başlandı.

Otomatik piyasa yapıcılığı sistemi, varlık fiyatının bireysel etkilerden ziyade arz ve talebe göre belirlendiği ve özerk olarak çalıştığı bir piyasa yapısı olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemde fiyatlar, alım-satım faaliyetine göre otomatik olarak ayarlanarak, manuel müdahaleye gerek kalmadan sürekli bir akış sağlanır.

Sosyal medya platformu X’te tartışma konusu olan XRPL AMM’ye ilişkin kripto varlıklarını kaybetme riskine ilişkin endişelerini paylaşan bazı yatırımcılara yanıt David Schwartz’dan geldi. Schwartz, AMM’nin işleyişinde herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece sistemin düzgün çalışacağını ve güvenli bir yatırım ortamının sağlanacağını savundu.

DalgalanmaCTO, XRP sahipleri likidite sağlamak amacıyla varlıklarını AMM’ye devrettiklerinde sisteme özel likidite tokenlerine sahip olacaklarını ve bu tokenların fiyatlarının belirlenmesinde benzeri görülmemiş bir formül uygulanacağını söyledi.

Otomatik piyasa yapıcılık sisteminin amacı, destek varlığın fiyatından bağımsız olarak likidite tokeni için hesaplanan fiyatın zaman içinde artmasını sağlamaktır. Amaç, volatil dönemlerde bile likidite tokeninin değerini artırmak olsa da Schwartz, bunun elbette garanti edilmediğini ve bazı düşüş senaryolarında fiyat düşüşüne karşı tam bir korumanın bulunmadığı konusunda uyardı.

XRPL AMM sisteminin avantajlarından bahsederken bunlar; Sabit fiyat aralığında işlem yapılmasını kolaylaştırarak volatiliteyi getiriye dönüştürme ve gelir elde etme fırsatı olarak açıklandı.

Öte yandan XRP Ledger’a AMM özelliğini getirecek XLS-30D değişikliği, doğrulayıcıların onayına sunuldu. Doğrulayıcılar arasında fikir birliğine varılması beklenirken, şu ana kadar doğrulayıcıların %50’den fazlasının evet oyu verdiği biliniyor.

XRP’de son durum

XRP Yıla satışla başladıktan sonra bu hafta düşüş eğilimi %6 arttı ve Ekim ayından yıl sonuna kadar elde edilen kazanımları büyük ölçüde geri verdi. XRP şu anda Ekim ayında destek bulduğu 0,5 dolarlık fiyata yakın seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu