Haber

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, yüksek alarm durumunda olduklarını söyledi

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin kara kuvvetleri, donanma ve hava savunma sistemleriyle yüksek alarm durumunda olduğunu bildirdi.

Blaszczak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Polonya’ya düşen füze sonrası durumun yakından izlendiğini ifade etti.

Müttefiklerle sürekli temas halinde olduklarının altını çizen Blaszczak, “Hem kara kuvvetleri hem de donanma ve hava savunma sistemleri ile yüksek alarm durumundayız.” ifadesini kullandı.

Polonya’da ne oldu?

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin tasa verici olduğu istikametinde açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya kelam konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü.

Olayın akabinde Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” tabiri kullanılmıştı.

ABD Lideri Joe Biden da Endonezya’nın Bali adasında dünya liderleri ile görüşmesinin ardından, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin, “Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yok’ demesi bizim için kıymetli. Bütün bunların yanında sabah tekrar (Almanya Başbakanı) Olaf Scholz ile yaptığımız görüşmede, bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor, bu türlü bir kararı vermenin gerçek olmayacağını o da söyledi. Rusya’nın ‘Bizimle alakası yok’ ve Biden’ın da ‘bu füzelerin Rus imali olmadığını’ açıklamış olması, herhalde bunun Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. Bu, bir teknik arıza olabilir yahut farklı olabilir, onun için inceleme araştırma koşul.” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu