Ekonomi

Petrol talep endişeleriyle yükseldi

Petrol, talep görünümünün kötüleştiğine dair işaretler üzerine önceki iki seansta yaklaşık yüzde 7 düştükten sonra, geniş finansal piyasalarla birlikte yükseldi.

Küresel gösterge Brent, Çarşamba günü Temmuz ayından bu yana ilk kez eşiği geçti. altında Kapanıştan sonra varil başına 80 dolara yaklaştı. ABD ham petrolü 76 dolara yakındı. Asya’daki hisse senetleri, ABD hisse senetlerinin Çarşamba günü sekizinci günde de yükselmesinin ardından yükseldi; ABD faiz oranlarının zirveye ulaştığına dair iyimserlik nedeniyle neredeyse iki yılın en sıcak yükselişini gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları, zayıf talebe ilişkin artan endişelerin etkisiyle son üç haftada keskin bir düşüş yaşadı. En büyük ithalatçı olan Çin’de rafinaj marjlarının düşmesi ve stokların artmasıyla odak noktası temel seviyelere döndü. Perşembe günü açıklanan verilere göre Asya’nın en büyük ekonomisi deflasyona döndü.

Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’daki arz, gerginliklerin ardından bir aydan fazla bir süre etkilenmedi. Rusya sevkiyatları son dört ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. ABD’de sektör verileri ham stokların geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil arttığını gösterdi ancak Enerji Bilgi İdaresi’nden gelen resmi bilgiler önümüzdeki Çarşamba gününe kadar açıklanmayacak.

Saxo Capital Markets Pte. piyasa stratejisti Charu Chanana, talep endişelerinin şu anda piyasa duyarlılığını desteklediğini söyledi. Chanana, “Hem ABD’den hem de Çin’den gelen makro veriler ve EIA envanter bilgileri, yüksek faiz oranlarının petrol talebi üzerindeki etkisini değerlendirmek için yakın vadede önemli olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu