Ekonomi

NATO’dan Türkiye ile dayanışma mesajı geldi

NATO ülkeleri, terörün tüm formları ve tezahürlerini kınayarak son terör atakları sonrasında Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının birinci gününde yayımlanan bildiride, Rusya ile savaşan Ukrayna’ya verilen takviyenin vurgulanmasının yanı sıra terör örgütü PKK’nın aksiyonlarının akabinde Türkiye ile dayanışma bildirisi yer aldı.

Bildiride, NATO’nun 360 derecelik bir yaklaşımla tüm müttefikleri tüm tehditlere karşı koruyacağını vurgulanarak, “Terörün tüm şekilleri ve tezahürlerini kınıyor, son korkunç terör saldırıları sonrasında can kayıplarının yasını tutan Türkiye ile dayanışma içinde duruyoruz.” sözü yer aldı.

NATO’nun caydırıcılığı ve savunmasının güçlendirilmesine yönelik çalışmaların süreceği kaydedilen bildiride, ittifakın kritik altyapılarına yönelik her türlü tehdide de birlik ve kararlılık içinde karşılık verileceği bildirildi.

Rusya ile savaşında Ukrayna’ya verilecek dayanaktan geri adım atılmayacağının altı çizilen bildiride, savaşın sorumlusunun Rusya olduğu vurgulandı.

Bildiride, “Rusya’nın Ukrayna’daki sivil halka yönelik zulmü ve sürgün, işkence, kadınların ve çocuklara karşı barbarca davranışlar dahil insan hakları ihlallerini kınıyoruz.” tabiri kullanıldı. Bildiride ayrıyeten Ukrayna’nın tahrip olan güç altyapısının tamiri ve hava hücumlarından korunması için yardımların süreceği kaydedildi.

Bildiride Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerinin NATO’yu daha güçlü yapacağı da belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu