Ekonomi

Mehmet Şimşek’in yatırımcı mesajı, UBS’ten geri alım hamlesi, ABD’de yeni halka arz: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcıların, güçlü ekonomik verilerin ardından yılın ilk yarısında faiz indirimi olasılığının azaldığını hesaba katmasıyla, Wall Street düşüşle işlem görmeye hazırlanıyor. Rubrik halka arz planlarken UBS yeni bir hisse geri alım programı açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıya yönelik kararlılık mesajı paylaştı.

1. Vadeli işlemler düştü; Fed’in faiz indirimi ertelendi mi?

ABD hisse senedi vadeli işlemleri büyük ölçüde düşüşle işlem görerek Fed’in faiz indirimlerinin yılın ikinci yarısına kadar erteleneceği endişesiyle, önceki seanstaki zayıflığını sürdürdü.

Dow %0,3 ve S&P 500 %0,1 düşerken Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Büyük endeksler dünü büyük ölçüde düşüşle kapatırken Dow Jones Industrial Average %0,6 ve geniş tabanlı S&P 500 %0,2 düştü. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ise %0,1’lik bir yükselişle trendi tersine çevirdi.

Bu ABD endekslerinde, Avrupa borsalarında veya Borsa İstanbul’da milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bu zayıflık, ABD imalat sektörünün güçlendiğini gösteren ve Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gitme olasılığı üzerinde şüphe uyandıran verilerin ardından geldi.

Cuma günü açıklanacak olan Mart ayına ilişkin istihdam raporu öncesinde bugün Şubat ayına ilişkin iş ilanları ve dayanıklı siparişler dahil olmak üzere yeni ekonomi verileri açıklanacak.

2. Fed’in faiz indirimine dair beklentiler azaldı

Dün ABD’den açıklanan güçlü üretim faaliyeti verileri, yatırımcıların Fed’in bu yılki ilk faiz indirimi beklentilerini geri çekmesine sebep oldu.

CME’nin FedWatch aracı, bir hafta önce yaklaşık %70,1 olan Haziran ayı faiz indirimi olasılığını şimdi %61,3 olarak belirledi.

Bu durum ABD dolarına yaradı ve para birimini, ana rakiplerine karşı ölçen dolar endeksi dün gördüğü 4 ayın en yüksek seviyesi olan 105,07’nin hemen altında işlem gördü.

Dolardaki bu güçlenme en iyi Japon yeni karşısında görülüyor. Dolar/yen çifti en son 2022 yılında Japon yetkililerin müdahalesine neden olan 152 seviyesinin hemen altında alıcı buluyor.

Yendeki bu zayıflık, Japonya Merkez Bankasının geçen ay 2007’den bu yana ilk faiz artışını gerçekleştirmesine ve Maliye Bakanı Shunichi Suzuki‘nin, düzensiz döviz hareketlerine yanıt vermek için herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğini yinelemesine rağmen geldi.

3. Rubrik halka arz planlarını açıkladı

Rubrik’in halka açılma planlarını açıklamasının ardından halka arz piyasası canlanıyor. İki yıllık bir durgunluğun ardından sermaye piyasalarına yönelen şirketlerin sayısı artıyor.

Siber güvenlik platformu, Reddit (RDDT) ve Astera Labs ‘ın (ALAB) son çıkışlarını takip edecek.

2021’de rekor bir halka arz yılının ardından, yükselen enflasyon ve artan faiz oranları, kamu ve özel piyasalarda teknoloji yatırımlarının kurumasına neden oldu.

Şirketin Ocak ayında sona eren mali yıldaki geliri, yaklaşık %5 artışla 627,9 milyon dolara yükseldi ancak net zararı, bir önceki yılki 277,7 milyon dolardan 354,2 milyon dolara genişledi.

Rubrik, New York Borsasında “RBRK” sembolü altında işlem görmeyi planlıyor.

4. UBS’in geri alım planı bankanın güvenini gösteriyor

UBS (UBSG), sorunlu rakibi Credit Suisse ile birleşmesiyle ilgili kargaşadan, Credit Suisse’in mali raporlarının doğruluğuna ilişkin şüpheler devam etse bile, nispeten güçlü bir konumda çıkıyor.

UBS, geçen hafta yıllık raporunda “önemli bir hatanın”, UBS tarafından tespit edilememe riski bulunduğunu ve Credit Suisse’in raporlanan mali sonuçlarında önemli bir yanlış beyanla sonuçlanabileceğini bildirdi.

Ancak İsviçreli bankacılık devi, bugün 2 milyar dolara kadar yeni bir hisse geri alım programı açıklayarak geleceğe olan güvenini gösterdi. Program Çarşamba günü başlayacak.

Program, UBS’in 298,5 milyon hissesini (hisselerinin %8,6’sına denk geliyor) 5,2 milyar dolara geri aldığı 2022 geri alımını takip ediyor.

Anlaşma duyurulmadan önce UBS, halihazırda yaklaşık 1,2 milyar İsviçre frangı (1,32 milyar dolar) değerinde hissesini geri satın almıştı.

5. Ham petrol güçlü imalat faaliyeti verileriyle değer kazandı

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkeleri olan Çin ve ABD’de talebin iyileştiğine dair işaretlerle yükseldi.

ABD ham petrol vadeli kontratları %1,3 artışla 84,81 dolardan işlem görürken Brent kontratı %1,2 artışla 88,48 dolara yükseldi.

Bu hafta başında açıklanan veriler; Mart ayı imalat faaliyetlerinin Çin’de altı ay, ABD’de ise bir yıldan uzun bir süre sonra ilk kez genişlediğini gösterdi. Bu da bu iki ekonomik devin petrol talebini artırması anlamına geliyor.

Aynı zamanda, İsrail’in İran’ın Suriye’deki büyükelçiliğine düzenlediği ölümcül saldırının ardından petrol zengini Orta Doğu’nun arzında daha fazla kesinti yaşanacağına dair korkular arttı ve İsrail ile İran’ın desteklediği Hamas arasında Gazze’deki savaşta bir tırmanışa işaret etti.

OPEC+, piyasayı gözden geçirmek üzere yarın çevrim içi bir Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı gerçekleştirecek.

6. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten yabancı yatırımcıya kararlılık mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından X hesabı üzerinden yabancı yatırımcılara ilk mesajını iletti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in X hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“Yerel seçimleri geride bırakırken, makroekonomik istikrarın sağlanması ve sürdürülmesi konusundaki kararlılığımız her zamankinden daha güçlüdür. Eylül 2023’te açıklanan Orta Vadeli Programı uygulamak için dört yıl boyunca önümüzde net bir yol var. Programın sahipliğinin güçlü olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir.

Fiyat istikrarının sağlanması en önemli önceliğimizdir. Sıkı para ve gelirler politikalarına ek olarak, mali disiplini yeniden tesis etmek ve Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele çabalarını desteklemek için harcama kontrolüne öncelik vereceğiz.

Ayrıca Türk ekonomisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmaya yardımcı olacak yapısal reformları uygulamaya kararlıyız. Bunun bir maraton olduğunun farkındayız ve bu maratonu kararlılık ve azimle koşacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu