Haber

Libya 270 düzensiz göçmeni sınır dışı edecek

Libya İçişleri Bakanlığı, bugün yaklaşık 270 düzensiz göçmenin sınır dışı edileceğini duyurdu.

Libya İçişleri Bakanı İmad el-Trablus, Yasadışı Göçle Mücadele Birimi Lideri Muhammed el-Hoca ile birlikte başkent Trablus’ta basına açıklama yaptı.

Bakan Trablus, aralarında Somali, Sudan, Çad, Nijerya ve Bangladeş vatandaşlarının da bulunduğu yaklaşık 270 düzensiz göçmenin bugün sınır dışı edileceğini söyledi.

Hükümet, bakanlık ve Yasadışı Göç Birimi koordinasyonunda ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin gönüllü geri dönüşlerine yönelik önümüzdeki günlerde uçuşlar düzenleneceğini belirten Trapolisi, önümüzdeki hafta 162 Ganalı kökenli kişinin daha ülkeye getirileceğini söyledi. Ülkelerine gönderilen 137 göçmen Mali’ye, bir grup göçmen de Bingazi’ye gönderilecek. Benina Uluslararası Havalimanı’ndan Bangladeş’e sınır dışı edileceğini kaydetti.

Trablus, sayısını açıklamadığı başka bir göçmen grubunun da perşembe günü Pakistan’a gönderileceğini bildirdi.

Libya’nın ülkeye yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenleri barındırmak için milyarlarca dolar harcadığına dikkat çeken Trablus, göç sorununun ülkeye güvenlik, ekonomik ve sosyal zararlar verdiğini belirtti.

Libya İçişleri Bakanı Trablus, geçtiğimiz ay Mısır ve Nijerya kökenli 456 düzensiz göçmenin ülkelerine gönderildiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu