Haber

Kamu Denetçiliği Kurumu’na tüp bebek desteği başvurusu

DEVLET kurumlarıyla vatandaş ortasında arabuluculuk vazifesini üstlenen ve bugüne kadar binlerce kişinin başvurusunu tahlile kavuşturan Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK), 2022 yılında 20 bine yakın başvuru geldi. Başvurular arasında, evlenmek isteyen gençlere devletin destek sağlaması ve maddi yetersizlikler nedeniyle tüp bebek tedavisi göremeyen ailelere destek sağlanması gibi talepler de yer aldı.

TBMM’ye bağlı olarak faaliyet gösteren ve bir ‘hak arama kurumu’ olarak tanımlanan KDK’ya, 2022 yılının başından bugüne kadar 20 bine yakın başvuru geldi. Mahallesine çocuk parkı, köyüne kavşak, sokağına yol yapılması talebinde bulunan, mahallesine içme suyu getirilmesini isteyen ve benzer konularda sorun yaşayan vatandaşlar KDK’nın kapısını çaldı. Müracaatların birden fazla ‘www.ombudsman.gov.tr’ internet sitesi üzerinden e-başvuru sistemiyle gerçekleşti.

EVLENECEK GENÇLERİN DESTEKLENMESİ TALEBİKDK’ya başvuran bir vatandaş, devletin gençlere evlilik konusunda destek vermesini isteyerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu bahisle yakından ilgilenmesi için talepte bulundu. Müracaatçı vatandaş, 3 çocuğu olduğunu, fakat maddi nedenlerden ötürü evlendiremediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere her türlü kolaylığı sağladığını, öğrencilere destek verdiğini bildirdi. Vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile bütünlüğüne verdiği kıymet nedeniyle evlenmek isteyen gençlere de yardımcı olmasını KDK’dan istedi. KDK’da hakkını arayan bir vatandaş da yıllardır halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak çalıştığını ve her yıl işe alınıp alınmama korkusu yaşadıklarını bildirdi. Rastgele bir statüleri olmadığını belirten vatandaş, kendilerine bir unvan ve devamlı çalışma hakkı verilmesi için Ombudsmana başvurdu. TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN DAYANAK TALEBİKDK’ya gelen bir müracaatta da yıllardır çocuk sahibi olamadıklarını belirten vatandaş, tüp bebek tedavisi görmek istediğini lakin maddi imkanlar nedeniyle tedavi olamadığını kaydetti. Müracaatçı, çocuk sahibi olmak isteyen lakin maddi durumu uygun olmayan ailelere devlet tarafından takviye verilmesini istedi.Görme engelli bir vatandaş da bankalarda ve noterlerde tek başına atmış oldukları imzaların geçerli olmasına karşın kendilerinden hala 2 şahit istendiğini ve bu durumun onur kırıcı olduğunu söz etti. Müracaatçı, bu uygulamanın kaldırılması için tahlili KDK’da aradı.

Bir diğer vatandaş da köy mezarlığının bakımı, paklığı ve mezarlığa çeşme yapılması için Ombudsmana başvurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu