Haber

İsviçre, Ukrayna’ya silah sevkiyatını bir kez daha yalanladı

Batılı ülkelerin ısrarlarına rağmen İsviçre, Ukrayna’ya silah göndermeyi reddediyor. İsviçre Cumhurbaşkanı Berset, Almanya ziyaretinde ülkesinin tarafsızlık ilkesine bir kez daha işaret etti. Almanya ve diğer Batılı ülkelerden gelen yoğun talep ve eleştirilere rağmen İsviçre, Ukrayna’ya İsviçre temaslı silah ve mühimmat göndermeyi bir kez daha reddetti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Salı günü Berlin’de bir araya gelen İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset, AB ve NATO üyesi olmayan İsviçre’nin askeri tarafsızlık unsuru nedeniyle Ukrayna’ya silah sevkiyatına izin vermeyeceklerini belirtti.

İsviçre’nin tarafsızlık hükümlerinin, hükümetin çatışmalarda hiçbir tarafı askeri olarak destekleyemeyeceği anlamına geldiğini belirten Berset, “Bizden kendi yasalarımızı çiğnememiz istenemez” dedi.

Ancak Berset, “Bu konuda gerekli veya mümkün olup olmadığı konusunda nasıl ilerleme kaydedilebileceğine bakılması gerektiğini” söyledi. İsviçre’de de emsal tartışmaların yapıldığına işaret eden Berset, “Kurallara bağlı kalmamız ve gerekirse uyarlamamız önemli.”

Yasa ne diyor?

Tartışmaların merkezinde, İsviçre’nin silah siparişi veren devletlerden söz konusu malzemelerin savaş halindeki ülkelere nakledilmeyeceğine dair garanti istemesi yer alıyor. Bu bağlamda Bern hükümeti, Almanya’nın Gepard uçaksavar tanklarında kullanılan İsviçre yapımı mühimmatları Ukrayna’ya devretmesine karşı çıkıyor ve herhangi bir istisna uygulamıyor. İsviçre, Danimarka ve İspanya’dan gelen benzer talepler karşısında da ret kararı verdi.

Şu ana kadar İsviçre Parlamentosu’nda ilgili maddeyi değiştirme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Almanya Şansölyesi Scholz, Alman hükümetinin bu konuda İsviçre’deki tartışmaları çok yakından takip ettiğini ve “bunlardan bir sonuç çıkmasını umduğunu” belirterek, “Ukrayna’nın silah ve mühimmat üssüne ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Neler yapılabileceğine dair çok sayıda başvuru oldu” dedi.

Alman hükümeti, Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’ya bugüne kadar 34 Gepard tankı ve 60 bin mermi tedarik etti ancak mermi sayısının yetersiz olması nedeniyle İsviçre yapımı mermilerin gönderilmesi için iki kez Bern hükümetine başvurdu. Arz açığını kapatmak için Alman Rheinmetall şirketi şu anda Aşağı Saksonya’daki Unterlüß fabrikasında yeni bir üretim hattı kuruyor. Ancak burada üretilecek mühimmatın yaz aylarına kadar teslim edilmesi beklenmiyor. Bu nedenle Alman hükümeti süreksiz analizler arıyor.

Daha önce iki kez reddedilmişti.

Geçen yıl Almanya, İsviçre hükümetine Gepard tanklarında kullanılan mermilerin Ukrayna’ya sevk edilip edilemeyeceğini iki kez sormuş ve İsviçre, askeri tarafsızlık ilkesine atıfta bulunarak bu sorulara olumsuz yanıt vermişti.

dpa/TY, Birleşik Krallık

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu