Haber

İsrail, Hamas’ın Han Yunus Tugayı’nı Dağıttı, Refah’a Döndü

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ın Han Yunus kentindeki tugayını dağıttıklarını belirterek, operasyonlara Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde devam edeceklerini duyurdu. Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi, Refah bölgesinde 1,3 milyon sivilin dar bir alanda çaresiz koşullar altında yaşadığına dikkat çekerek, herhangi bir saldırı durumunda sonucun felaket olacağı uyarısında bulundu.

7 Ekim olaylarının ardından Gazze’nin kuzeyine bombardıman ve askeri operasyonlar düzenleyen İsrail, çatışmaları önlemek için Gazze’deki sivil nüfusu güvenli bölge ilan ettiği güneye yönlendirdi ve bu bölgelere tahliye koridorları açtı. Güvenli bölgelere gitmek için yerinden edilen Filistinli siviller, kuzeyden güneye Refah kenti ve çevresine yerleşti. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün gece Han Yunus kentindeki Hamas tugayını dağıttıklarını belirterek, Refah’a doğru ilerleyeceklerini duyurdu.

“Hamas örgütünün Han Yunus Tugayı dağıtıldı, buradaki görevi tamamlayıp Refah’a devam edeceğiz. Güçlerimizin Hamas hedeflerine uyguladığı büyük baskı, bizi kaçırılan insanların geri dönüşüne yapabileceğimiz her şeyden daha fazla yaklaştırıyor. Gallant yaptığı açıklamada, “Sonuna kadar devam edeceğiz, başka yolu yok” dedi.

“ONLAR SOKAKTA YAŞIYORLAR”

Birleşmiş Milletler Filistin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Ajith Sunghay, 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bölgede toplanan 1,3 milyon insanın “çaresizlik” koşullarında yaşadığına dikkat çekerek, şiddetin bu bölgeye taşınmasının daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu. “ciddi sonuçlar”. “Refah’ta, İsrail yetkilileri tarafından evlerini terk etmeleri emredilen, çaresizlik içinde, barınaksız, kelimenin tam anlamıyla sokaklarda yaşayan, sokaklardan kanalizasyon akan ve düzenin tamamen bozulmasına yol açan yerinden edilmiş insanları gördüm.” dedi Sunghay.

Sunghay, “Konuştuğum insanlar, orada kalabalık olan 1,3 milyondan fazla insan için felaketle sonuçlanacak olan çok fazla şiddetin Refah’a yayılmasından korkuyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu