Teknoloji

Google sahte yorumları arama ve haritalardan kaldırdı

Dünyanın en tanınmış arama motoru Google, arama ve haritalar bölümündeki sahte yorumları kaldırdı.

Arama motoru devi Google, kullanıcılarının ürün ve hizmetlere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Google’ın arama ve haritalar bölümü sayesinde kullanıcılar internet üzerinden aradıkları ürün ve hizmetlere tek tıkla ulaşabiliyor. Şirketin açıklamalarına göre arama ve haritalarda ürün ve hizmetlerle ilgili her gün 20 milyondan fazla topluluk yorumu ekleniyor.

Tüm dünyada olduğu gibi, para kazanmak amacıyla çevrimiçi platformlarda sahte yorumlar yayınlamaya yönelik pek çok dolandırıcılık planı mevcut. Bu nedenle Google, Google Arama ve Google Haritalar’daki sahte yorumların tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması amacıyla inceleme algoritmalarında ve teknolojisinde değişiklik ve iyileştirmeler yaptığını duyurdu.

Google 170 milyondan fazla sahte profili kaldırdı

Google, yayınladığı bir blog yazısında, 2023 yılında politikalarını ihlal eden 170 milyondan fazla geçersiz profili kaldırdığını veya engellediğini belirtti. Bu sayı, 2022’de kaldırılan sahte yorumların sayısına göre yüzde 45’lik bir artışı temsil ediyor. Bu aynı zamanda Google’ın daha fazlasını kapatma başarısını da vurguluyor. Geçen yıl 12 milyondan fazla geçersiz işletme profili.

Google İncelemeleri

Google’ın geçersiz yorumları tespit etmeye yönelik yeni algoritmalarından biri, bir yorumun birden fazla işletmede görünüp görünmediğini veya bir işletmenin alışılmadık derecede yüksek sayıda 5 yıldızlı yoruma sahip olup olmadığını belirlemeye odaklanır. Bu algoritma, çevrimiçi dolandırıcılardan oluşan bir ağı çökertmek için kullanıldı. Google’ın bu algoritma ve teknolojiyi kullanarak birkaç hafta içinde 5 milyon geçersiz yorumu kaldırdığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu