Haber

Düzce’de yaşanan sarsıntı beklenen büyük İstanbul depremini tetikler mi? Profesör kafa kurcalayan soruyu cevapladı

Saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki zelzele, paniğe neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk bilgi panik dolayısıyla yüksek atlama sonucu ağır yaralanmaydı. Düzce’de tedavi görüyor. Küçük yaralanmalar var eşya düşmesi sebebiyle. Panikten kaynaklanan birtakım yaralanmalar söz konusu ama onun dışında bir can kaybı yok” dedi. Sarsıntının akabinde zelzele uzmanları peş peşe açıklamalarda bulundu.

“BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Düzce’deki zelzelenin beklenen büyük bir İstanbul sarsıntısını tetiklemeyeceğini belirterek “İstanbul depremini tetikleseydi depremden sonra hemen etkilerdi. Yaşanan deprem yeri uzak mesafede” tabirini kullandı. Çakır sarsıntıyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Karadeniz çıkışında kırılmayan bir parça vardı. Büyük bir olasılıkla bu fay parçası kırıldı. Ancak şu ana kadar can kaybının bildirilmemiş olması sevindirici. Bu bölge deprem açısından son derece kötü bir yer. Derin bir dolgu sahası burası, doğal dolgu alanı, düz bir alan.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır.

“ARTÇILAR BİNALARIN ÇÖKMESİNE NEDEN OLABİLİR”

Gölyaka ve civarı köylerde yıkım olma mümkünlüğü yüksek. Artçılar da olacaktır lakin daha büyük bir zelzele olacağını düşünmüyorum. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalarda bulunmamasını öneririm. Artçılar binaların çökmesine neden olabilir. Düzce ve civarındaki köylerde yer artırımı olduğu için hasar olacağını düşünüyorum. Umarım can kaybı olmaz. Hem bina yapılarını hem bölgenin yeri biliyoruz. Kaya tabanlarda binalara bir şey olmuyor, doğal dolgu yani çakıl, kumla kaplı ırmak kenarları bu halde dolgu olduğu için burada 6’lık deprem, 7 gibi hissediliyor. Bu nedenle daha büyük bir hasar veriyor.”

“EN AZ 1 HAFTA 10 GÜN SÜREBİLİR”

Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntıdan sonra çok sayıda artçı sarsıntıların meydana geleceğini belirten Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu sözleri kullandı; “Bu en az 1 hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olmak gerekiyor. Hissetmek ve yıkım aynı şey değil. Şimdiye kadar olumsuz bir haber yok. Bundan sonra da olmazsa bunu böyle atlatmış olabiliriz. Bu deprem gerçeğinden kurtulmamız anlamını taşımıyor. Bu beklenen İstanbul deprem öncüsü değil. Biz Marmara’da 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Daha doğuda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu