Ekonomi

Deprem konutları iç pazarı harekete geçirdi

Yüzyılın felaketi olarak tanımlanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümüne yaklaşırken, yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden yüzbinlerce konut, 150’den fazla sektöre canlılık kazandırdı.

Sanayiciler, kullanılan ürünlerde yerli ve yerli firmaların tercih edilmesinin ekonomiye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Birkaç ay içinde binlerce konutun teslim edilmesinin ardından mobilya ve beyaz eşya sektöründe yüzde 15’lik bir artış bekleniyor.

YEREL ESERLER KULLANILDI

Deprem konutlarının son yılda satın aldığı şube sayısı 150’ye ulaştı. Müşavirlikten demire, betondan mobilyaya kadar bu sektörlerdeki ilave istihdam 1 milyonu aştı.

TOKİ, deprem bölgesinde inşa edilen konutların neredeyse tamamında yerel işçilik kullanmaya özen gösterdi. Demir, sıva, elektrik malzemeleri, trafo, kablo, vana, armatür, kombi, perde, mobilya, cam, parke, plastik boru, çivi ve boya gibi branşlar canlılığın en yüksek olduğu sektörler oldu.

Armatür Derneği Lideri Gökhan Turhan, yerli ürünleri kullanma konusunda kendilerini motive ettiklerini belirtti. “Şu anda iç pazarda deprem konutlarıyla bir patlama yaşıyoruz. Bu canlılık dalgalar halinde sektörlere ulaşıyor.”söz konusu.

“Deprem Bölgesindeki Tedarikçim Programı” da onbinlerce KOBİ’ye ek üretim imkânı sağladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından geliştirilen proje, hammadde ve ara malı ihtiyacını deprem bölgesinden temin etmek isteyen büyük ölçekli işletmelere destek verdi.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Dernekleri Federasyonu Lideri Mustafa Karslıoğlu, “Hak sahipleri önümüzdeki günlerde dairelerini alacak. Bu süreç her ay devam edecek. Bölgedeki inşaatlar iç piyasayı hareketlendiriyor.”söz konusu.

150 ŞUBE SATIN ALINDI

Tamamlanan konutlara taşınmalar başladığında mobilya, beyaz eşya ve aksesuar sektörlerinde hareketlilik yaşanacağı belirtiliyor. Uzmanlara göre bu yıl özellikle bahar aylarında mobilya sektöründe her zamanki artışın yanı sıra yüzde 15’lik bir artış daha yaşanacak. Türkiye’nin ilk etapta deprem bölgesine toplam 400 bin konut ve ortalama 46 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu