Yaşam

CZN Burak ve babası inşaat iddialarından yargılanıyor

CZN Burak lakaplı Muhammed Burak Özdemir ile babasının “Kentsel Sit Alanı”nda izinsiz yapı yaptıkları gerekçesiyle 5’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmada savunma yapan Özdemir, “Babam tadilata başlandığını ve tüm izinlerin alındığını söyledi. Tadilatla ilgili herhangi bir işlem yapmadım.”

İstanbul’da CZN Burak adıyla tanınan fenomen iş adamı Muhammed Burak Özdemir ile babası İsmail Özdemir’in “Kentsel Sit Alanı”nda izinsiz yapı yaptırdıkları gerekçesiyle 5’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Muhammed Burak Özdemir ve sanık avukatları hazır bulundu.

“Tadilatla ilgili herhangi bir işlemim yok”

Duruşmada savunma yapan sanık Özdemir, “Babam konuyla ilgileniyordu. Bana tadilatın başladığını ve tüm izinleri aldığını söyledi. Tadilatla ilgili herhangi bir işlem yapmadım. Babamın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alıp almadığını bilmiyorum, gerekli izinleri aldığını söyledi. Bana yöneltilen suçlamaları kabul etti.” “İstemiyorum. Beraatımı istiyorum” dedi. Duruşmada Muhammed Burak Özdemir’in avukatı, gayrimenkulle ilgili herhangi bir davasının bulunmadığını belirterek müvekkilinin beraatını talep etti.

Sanık İsmail Özdemir’in avukatı, müvekkilinin belediyeden izin aldığını, belediyeden gelen yazıya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan yanıt gelmediğini, heyetin kararı tadilattan sonra verdiğini belirterek beraatini istedi. yapılmıştır.

Ara kararını açıklayan mahkeme, eksik kalan konuların giderilmesini talep ederek duruşmayı erteledi.

“Yanındaki bina inşaattan şikayetçiydi ama sadece onarım yapıldı.”

Duruşmanın ardından duruşma salonu önünde açıklama yapan Özdemir, “Restoranımızın inşaatına ilişkin ifademizi verdik. Restoran sakini, yan taraftaki binanın yapıldığından ancak sadece tadilat yapıldığından şikayetçiydi. Biz de restoranımızın inşaatına ilişkin ifademizi verdik. İfademizi verdik ve ayrılıyoruz.”

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, izinsiz inşaat faaliyeti yapıldığına ilişkin ihbar üzerine söz konusu alana girilmesinin mümkün olmadığı, yapılan dış incelemede binanın yıkıldığının belirlendiği kaydedildi. inşaat ve uygulaması henüz tamamlanmamıştı.

Bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin herhangi bir izin belgesine rastlanmadığının da belirtildiği iddianamede, mevzuattan farklı uygulamalara ilişkin ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasının ardından şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Kentsel sit alanı ve korunması gereken kültür varlığı binasının bitişiğinde yer alan söz konusu taşınmazda Kurul izni olmaksızın 2019 yılı görünümü yapılmıştır. Ayrıca belirtildi. Hazırlanan iddianamede, şüpheliler Muhammed Burak Özdemir ve İsmail Özdemir’in “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet” suçundan 2’şer yıldan 5’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu