Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şuşa Başkonsolosluğumuzu açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şuşa Başkonsolosluğumuzu ne zaman isterseniz açmaya hazırız. Şuşa Başkonsolosluğumuz açılabilirse bu başta Ermenistan olmak üzere tüm dünyaya farklı bir mesaj olur.” söz konusu.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gençlik Sarayı’nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin açılışında konuştu.

Halkın desteğiyle yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından KKTC’ye, ardından Bakü’ye geldiklerini belirten Erdoğan, Aliyev’e ev sahipliğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin tüm dünyada gıpta ile takip edildiğini vurgulayan Erdoğan, bunun son örneğinin Türkiye’deki deprem felaketinde görüldüğünü hatırlattı.

Azerbaycan hükümeti ve halkının Türkiye’nin acısını kendisi gibi paylaştığını, heyetlerin hızla şok bölgesine geldiklerini hatırlatan Erdoğan, “Kalbi bizimle atan her Azerbaycan askerine şahsım ve milletim adına minnettarım. .” söz konusu.

“Bakü Tiflis-Kars demiryolu hattını bir an önce halletmeliyiz”

Şuşa Beyannamesi ile ittifak düzeyine yükseltilmiş çıkarları her alanda geliştirmeye kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şuşa Başkonsolosluğumuzu her an açmaya hazırız. Hakan Bey (Fidan) o konuda vakit kaybetmeden… Şuşa Başkonsolosluğumuz açılırsa bu başta olmak üzere tüm dünyaya bir duyuru daha olur. Ermenistan Maarif Vakfımız, Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim alanındaki faaliyetlerine devam ediyor, “İnşallah önümüzdeki yıl okulumuzun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmayı planlıyoruz. Kardeşimle ikili görüşmemizde Hazar transit orta koridorunu ve bu kapsamda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu sınırını bir an önce ele almamız bizim için faydalı olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu