Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriyeli sığınmacıların ülkeye dönüşü hızlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 600 bine yakın sığınmacının ülkesine döndüğünü belirterek, “Terörle mücadelede başarılı olduğumuz sürece Suriye ile normalleşme devam ettikçe ve yeni projeler devam ettikçe bu daha da hızlanacak ve Katar sayesinde bu daha da artacak” dedi. Bu konuda hassasız.Size desteği vereceğiz.’ onlar söylüyor.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D-CNN Türk’ün ortak yayınında Ahmet Hakan ve Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adayı Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı’na ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Millet İttifakı’na destek açıklamasının nasıl olduğu sorusuna Erdoğan, Oğan’ın bunlara katılmasındaki farkın herhangi bir pazarlığa dayanmadığını söyledi.

Erdoğan, Ogan’ın yarın ve ertesi gün bazı televizyon programlarında yer alacağını, yarın da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Antalya’ya bazı ziyaretlerde bulunacağını bildirdi.

Oğan’ın “neredeyse Cumhur İttifakı üyesi gibi göreve başladığını” ifade eden Erdoğan, “Bu önemli bir gelişme ve taban bu yapıyı, bu devleti görünce Antalya gibi bir yerde bunu değerlendireceğine inanıyorum” dedi. çok farklı bir yaklaşımla… Bir de tabii televizyon programlarını Sinan Bey’in yapacak olması… Bu bazı istifaları ortadan kaldırma noktasında.” dedi.

Ahmet Hakan’ın Oğan’ın oyu hakkındaki görüşünü hatırlatarak, Oğan’ın kendisine oy veren bu seçmenleri etkileyip etkilemeyeceği sorusuna da Erdoğan, “Şüphesiz. Şu da var: şu an 5.2 olabilir, fazla da olabilir, az da olabilir. Önemli olan “Burada bir sinerji var. Neden? Sinan Ogan bir olgudur, bir olgudur. Nedir? Bu seçimlere cumhurbaşkanı adayı olarak katıldı ancak daha sonra aldığı kararla bizimle ve Cumhur İttifakı ile hareket etme kararı aldı.” ifadelerini kullandı.

Oğan’ın onunla bir pazarlık yapıp yapmadığı; Kendisine makam veya makam sözü verilip verilmediği sorusuna Erdoğan, şunları söyledi:

“Yok öyle bir şey yok. Üretimde bu bana göre değil. Kılıçdaroğlu’nun yapısı bu. Kılıçdaroğlu bu tip şeylerde her türlü şeyi verebilir. İşte yapan partilere verdiği 40 puan. toplamda 1 puan alamadı.Bir milletvekili var.Bu 40 milletvekilini ne yaptı, bir keresinde kendi partisini adeta eritti.”

Pazar gününden sonra her şeyin netleşeceğini anlatan Erdoğan, “İşler karışacak mı diyorsunuz?” “Ne demek oluyor” diye sorulunca alışılmışın kafası karışacak. Pazardan sonra kendi üssü ondan bunun hesabını soracak. Şimdi üs burayı şimdi görmüyor. Yani burada ortaklar arasında aralar olacak, onlar hakkında o kadar detaya girmeyeceğim.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık vatan bekası. Bu vatanın bölünmesine izin vermeyeceğiz diyorum. Kararlı bir şeklimiz var, yolumuza devam edeceğiz.” Türk dünyası ile ilişkilerin yanı sıra bölücü terör örgütünün önemine vurgu yapan Sinan Ogan ile anlaştıklarını söyledi.

Sinan Ogan ile prensipte bazı konuları konuşup konuşmadıkları sorusuna Erdoğan, bunları konuştuklarını söyledi.

Bunlardan en önemlisinin “terör” olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Terörle mücadelede attığımız adımları kendisi paylaşıyor. Türk dünyası ile ilişkilerimizde olduğu gibi değerli bir adım daha. Ayrıca bu bizim en kıymetli hassasiyetlerimizden biri. Türk Devletleri Teşkilatı’nı biliyorsunuz. Türk Devletleri Teşkilatı bu noktada değerli bir yerdeyiz Mülteciler meselesini kendisine de söyledik dedik ‘Bakın şu anda Suriye’nin kuzeyinde briket evler diye bir planımız var ve biz buradayız’ dedik. STK’lar aracılığıyla bu briket evleri oraya yapıyoruz.’

“600 bine yakın mülteci geri döndü”

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir adım daha attıklarını ve Katar’ın verdiği destekle Suriye’de 1 milyon mülteciyi yerleştirebilecekleri evlerin inşaatına başlandığını bildirdi.

Bu evlerin ne zaman biteceği sorusuna Erdoğan, “Fazla süreceğini düşünmüyorum ama 1 yıla kadar çıkabilir tabi. Yani 4 ay 5 ay diyemeyiz. ama briket evler öyle değil. Briket evler çok hızlı ve zaten bittiler. Bir yanda yerleşimler var. Yani 450-500 bin kişinin dönüşü var.” cevabı verdi.

Ahmet Hakan’ın “Şimdi siz orada Katar fonuyla briket evler yapıyorsunuz.” Erdoğan, “O farklı” yanıtını verirken, Hakan, “Briket evler yapıyorsunuz. Bir milyon mültecinin geri dönmesini sağlayacak evler yapıyorsunuz” dedi. sözleriyle, “Daha modern olacaklar.” o cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben gitmiyorum, mülteciler diyorlar, orada gönüllülüğü nasıl sağlayacaksınız?” sorusu üzerine, “Tabi biz bu evleri gösterdiğimizde nasıl bu 450-500 bin kişi gittiyse, şimdi bu binalar burada görüldüğünde bu insanların da bu binalara gideceklerine inanıyorum.” söz konusu.

Depremden sonra dönenlerin olduğunu aktaran Erdoğan, “Bu yeni proje çok ama çok güzel bir proje. Yani bu projeyi gören kimsenin ‘gitmeyeceğim’ demesi mümkün değil. Umarım.” dedi.

Bir diğer değerli adımın da Türkiye-Rusya-İran-Suriye ortasında dörtlü görüşmeler olduğuna işaret eden Erdoğan, “İnanıyorum ki Suriyeli kardeşlerimiz bu dörtlüyle birlikte bu topraklara, kendi evlerine dönecekler. -yol konuşmaları.Bu briket evler de diğerleri de gerçekten çekici ve daha önce yaşadıkları yer burası.Başka yerlerle kıyaslanamayacak kadar güzel konutlar var. terimleri kullandı.

Erdoğan, “Orada görüşmeler muhtemelen iyi gidiyor, dörtlü görüşmeler ilerliyor. Ortak mekanizmalardan bahsediliyor” denilince, “Evet. Şu anda 600 bine yakın mülteci geri döndü. Terörle mücadelemiz olarak Başarılı olursa, Suriye ile normalleşme devam ettikçe ve yeni projeler devam ettikçe bu daha da yaygınlaşıyor ve Katar sayesinde Katar bu konuda hassas. değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye’de 3 milyon 388 bin Suriyeli mülteci var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin “10 milyon daha mülteci gelecek” tezini hatırlatarak, şunları söyledi:

“İnanıyor musunuz? İçişleri Bakanım ‘Türkiye’de şu anda 4 milyona yakın prestijli Suriyeli var’ bu açıklamaları kaç kez yaptı. “Bunu kaç kez açıkladı. Ama bu adam bir yalancı. Demek istediğim, bu adam bir sirk cambazı. Devletin yetkili kurumları, AFAD vs hepsi ‘numara bu’ diyor. Hala kalkıyor ‘On geldi. 10 tane daha gelecek.’ Şu an ülkemizdeki Suriyeli mülteci sayısı 3 milyon 388 bin Türkiye’deki Suriyeli mülteci ama ’10 milyon’ diyorlar. En azından vatandaş sana inanacak. Her şey yalan üzerine kurulu.”

CHP’nin bu konudaki billboardlarına da değinen Erdoğan, “Mesela şimdi billboardları astılar. (Suriyeliler gidecek) Aralarına tire koydu. Bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz? Yani ben yapamam. O.”

“Kılıçdaroğlu’na cübbeli sopayı göstermişler demek ki”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Kemal Kılıçdaroğlu ile imzaladığı anlaşma sonrası HDP’nin devam eden desteğine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu entegrasyondan sonra HDP desteğini çekerse şaşırmayın. Bütün bunlara rağmen aldığımız geri dönüşler tabii ki bu noktada farklı. Tepedekiler tabandakiler iyi sanıyor diye bir şey yok. Yani şimdi Sinan Oğan’ın 5.2’si diyor Özdağ, ‘5.2 Sinan Oğan’ın gittiği gibi gitmiyor’ diyor. Artık kendisi için aynı şeyi söylemiyor Peki şu anda oy potansiyeliniz nedir? (Zafer Partisi’nin oy oranı) O 2.2.Senin gittiğin yoldan gidecek mi?Ve bu o kadar da büyütülecek bir şey değil. çocuk oyuncağı değil.”

“HDP açısından baktığınızda, HDP yönetimi böyle söylese de HDP tabanının farklı bir tutum benimseyebileceğini düşünüyor musunuz?” Erdoğan’ın sorusuna, “Evet girebilir diyorum.” cevabı verdi.

Yeşil Sol Parti’den milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Önder, “Arkadaşlarımızın boşu boşuna cezaevinde yattığının veya siyasi bir kırgınlıkla yatıp kalktığının altını çizdi. Bu vesileyle ağır bir sorumluluk üstlendi. Bunları yerine getirmek zorunda.” Açıklamaları alıntılanan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu müzakerelerin ortasında bir yerde Kılıçdaroğlu’na cübbeli sopayı göstermişler demek oluyor. Bu arada kapalı kapılar ardında kendilerine verdiği sözleri hatırlatıyorlar. Terör örgütleriyle pazarlık yaparsanız sizi ipotek ederler. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı aslında bu, ‘Selo’nun serbest kalmasını istiyorsanız, bize oy vereceksiniz’. Bu ne demek ‘Selo’yu kaldırmak istiyorsanız bize oy vereceksiniz’, siz kimsiniz, neyse bu olur, nasıl olur da ayağa kalkıp hukuk devletini engellersiniz, biz anayasal bir devletiz, biz anayasal bir devletiz, Bu anayasal devlette bu açıklama aslında bir açıklamadır, hukuksuzluğun yansımasıdır.”

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu