Haber

Çin Büyükelçisi ABD’nin tarım arazilerini satma talimatına tepki gösterdi

Çin’in Washington Büyükelçisi Xie Feng, Pazartesi günü ABD’nin Iowa eyaletinin merkezi Des Moines’te düzenlenen Çin-ABD Sürdürülebilir Tarımsal Ticaret Forumu ve Anlaşma İmza Töreninde bir konuşma yaptı. Xie, yakın zamanda bir ABD eyaletinin önde gelen uluslararası bir tarım şirketine 35 yıldır sahip olduğu tarım arazilerini satması talimatını verdiğini hatırlattı.

Arkansas eyaletinin geçtiğimiz günlerde Çin şirketi Syngenta’nın eyaletteki tarım arazilerini satmasını zorunlu kılan kararına yanıt veren Çin büyükelçisi, ABD’nin ekonomik sorunları siyasallaştırmayı veya güvenlik kavramını fazla genişletmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

“Tarımsal iş birliğini derinleştirmek amacıyla ekonomik zorlukları politize etmeye veya güvenlik kavramını fazla genişletmeye yönelik girişimlere son vermeliyiz. Geçtiğimiz günlerde önde gelen uluslararası bir tarım şirketine, bir devlet tarafından 35 yıldır sahip olduğu tarım arazilerini satması talimatı verildi. Şirket 4.000 Amerikalı ve 40 kişiyi istihdam etmektedir. 100’den fazla eyalette Amerikalı çiftçilere ileri tarım teknolojileri sağlamaktadır. Şirket, her yıl yaklaşık 510 milyon dolar ücret sağlamakta ve 2 milyar dolar değerinde mal ve hizmet satın almaktadır. Şirket, bugüne kadar ulusal güvenlik riski oluşturmamıştır. 53 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteriyor. Ancak altı yıl önce bir Çinli şirket tarafından satın alındığından beri artık mantıksız baskılara maruz kalıyor. Bu tür ayrımcılık ve haksız muamele, herhangi bir ülkeye yatırım yapan bir Amerikan şirketinin başına geliyor. ve şirket her an sözleşmelerin göz ardı edilmesiyle kovulma riskiyle karşı karşıya. Neyle karşı karşıya olduğunuzu bir düşünün. ABD hükümeti ve halkı ne hissederdi? Bunda sözleşme ruhuna, piyasa kurallarına ve adalete saygının bir izi var mı?

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Washington’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu