Ekonomi

Bitcoin 30 bin dolar seviyesini geçiyor

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, borsalardaki kripto para birimi hacmi geçen yılın diplerindeyken böyle bir tepkinin elbette memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Son zamanlarda direnç bölgesi görevi gören 30.000 dolardan kar satışı yapılırken, Bitcoin yeni güne 29.800 dolardan başladı. Ethereum yeniden 1.860 dolar civarında fiyatlanırken birçok altcoinde çift haneli fiyat artışları görüldü.

Düşük hacimlerin getirdiği baz etkisiyle daha düşük likidite ile hızla yükselen Bitcoin’de dünkü primin nedeni ABD merkez bankası FED’den kaynaklanıyor. FED dün akşam yaptığı açıklama ile kripto para birimlerinin alım satımı, depolanması, ödünç verilmesi veya ödeme süreçleri ile ilgili faaliyetlerde bulunan finans kuruluşları için yeni bir kontrol programı başlatılacağını duyurdu. Artık bankalar, dolar jetonları çıkarmadan veya bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce FED’den yazılı onay almak zorundadır. Kripto ile ilgili branştaki düzenleyici adımlar yavaş yavaş geldiğinden ve dünyanın en büyük merkez bankasının kripto para birimleri üzerinde yasaklayıcı veya engelleyici değil, düzenleyici ve kapsayıcı kontrol sağlama çabaları değerli görüldüğünden, bu durum piyasa oyuncuları tarafından olumlu karşılandı. . Son dönemdeki sakinliğin ardından olumlu haberleri hemen almak isteyen bir piyasa var. Artış olumlu, ancak hacimler hala tarihsel ortalamaların çok altında. Perşembe günü açıklanacak TÜFE rakamı ile birlikte piyasadaki olumlu havanın devam ettiği görülüyor.

Öte yandan dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden biri olan Fidelity, Bitcoin üzerinde eğitici girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Şirket, resmi sitesinde yayınladığı raporda Lightning Network ve Layer-2 projelerinden bahsetti ve bu adımların devam etmesi Bitcoin yatırımlarının artabileceğine işaret ediyor.

Bu gelişmelerle birlikte kripto para piyasasının toplam fiyatı yeni günde 1,18 trilyon dolar seviyesinde olurken, günün en çok yükselen kripto para birimleri arasında TLM, MC, BICO, SHIB ve PEPE başı çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu