Ekonomi

Belçika Otoritesi Anheuser-Busch Ticaretini Askıya Aldı, Hisseler ABD Piyasasında Düştü

Anheuser-Busch InBev (BUD) hisselerinin alım satımı, Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA) tarafından açıklandığı üzere, içeriği kamuoyuna açıklanmayan yeni bir basın açıklaması beklenirken Perşembe günü Brüksel’de durduruldu.

Şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nde işlem gören hisseleri borsa açılmadan önce %4 oranında değer kaybetti.

İşlemlerin durması, Amerikan tütün şirketi Altria’nın (MO) Çarşamba günü dünyanın en büyük bira üreticisi AB InBev’deki yaklaşık %10’luk hissesini yaklaşık 35 milyon adet hisse satarak azaltmayı planladığını açıklamasının ardından geldi.

Buna ek olarak AB InBev, toplam 200 milyon dolar karşılığında kendi hisselerini geri alma niyetini de açıkladı.

Altria’nın yatırımının bir bölümünü satma planına karşılık olarak AB InBev, Altria’nın önemli bir yatırımcı olmaya devam edeceğini ve ortaklıklarını sürdürmeyi dört gözle beklediklerini belirtti.

AB InBev CEO’su Michel Doukeris, “Sermaye tahsisine ilişkin kararlarımız dikkatle değerlendirilerek alınmaktadır ve bu hisse arzına katılımımız finansal stratejimizle uyumludur” dedi.

Altria, Anheuser’deki hisselerinin bir kısmını Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan depo sertifikaları satarak ve ayrıca Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık’ta şirketin adi hisselerinin özel bir arzı yoluyla elden çıkarma planını açıkladı.

Bu hisse arzı tamamlandıktan sonra AB InBev, 200 milyon dolarlık adi hissesini doğrudan Altria’dan geri satın almayı taahhüt etmiştir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu