Haber

AOSB’den Ceyhan Nehri’ndeki kirlilikle ilgili açıklama

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Bölge Müdürlüğü, Ceyhan Nehri’nde balık ölümlerine neden olan kirlilikle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, kirliliğin bölgedeki tesislerden kaynaklanmadığı belirtildi.

Nehirdeki kirliliğin kaynağının AOSB olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Ceyhan Nehri’ndeki suyun kirli olduğunu ve balık ölümlerinin meydana geldiğini tespit ettikten sonra gerekli araştırma yapılarak bunun neden olduğu belirlendi. Tesislerimizin doğusundan gelen kirli sular tarafından tespit edilmiş ve durum AOSB Bölge Müdürlüğümüz tarafından hızlı bir şekilde ilgili yönetime bildirilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ceyhan Nehri’ndeki kirliliğin kaynağı OSB’miz değil, arıtma tesisimiz mevzuata uygun işletilmekte ve çevrenin korunmasına yönelik tedbirler hassasiyetle alınmaktadır. OSB’miz Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biridir ancak atıksu arıtma tesislerimiz de hem ekipmanları ile donanımlı hem de teknolojisi ve kapasitesi ile Türkiye’nin en iyileri arasında yer almaktadır.Arıtma süreçlerinde literatüre uygun kriterleri ve çevreye duyarlılığı ile örnek bir tesise sahibiz.Adana OSB’miz doğaya ve çevreye saygı misyonu ile hizmet vermektedir, söz konusu kirlilikle hiçbir ilgisi yoktur.Rutin analizlerimiz sistemli bir şekilde yapılmakta ve raporlanmaktadır.Ceyhan Nehri Çukurova’da büyük bir delta oluşturarak Akdeniz’e dökülmektedir. 509 kilometrelik güzergah boyunca her noktadan bu kirliliğin meydana gelme ihtimali var ama bildiğimiz tek bir şey var ki o da kirliliğin nedeni mutlaka AOSB’miz değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu