Haber

Almanya, silah tedarik sürecini hızlandırmak için üreticilerle görüşmelere başlayacak

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’e silah ve mühimmat tedarikini hızlandırmak için savunma sanayi ile görüşmelere başlayacağını duyurdu.

Pistorius, doğu Almanya’nın Altengrabow kentinde askeri tatbikat yapan birliklere yaptığı ilk ziyarette gazetecilere verdiği demeçte, Bundeswehr’e silah ve mühimmat tedarikini hızlandırmanın “en büyük önceliği” olduğunu düşündüğünü söyledi.

Pistorius, “Şimdi birincil görevim, teslim sürelerini önemli ölçüde kısaltmak için savunma sanayi ile müzakerelere başlamaktır.” dedim.

Bundeswehr’e mühimmat tedarikinde miktarın önemine dikkat çeken Pistorius, müzakerelerde bunun önemli bir konu olacağını belirtti.

Pistorius, Ukrayna’nın vaat edilen Leopard 2 tanklarını Nisan başında teslim alacağını belirterek, Ukrayna birliklerinin Marder zırhlı piyade muharebe aracı eğitimine de yakında başlayacağını bildirdi.

Alman hükümeti, Ukrayna’nın uzun süredir talep ettiği Leopard 2 tanklarını 25 Ocak’ta teslim kararı almıştı. Almanya, daha önce satış yaptığı ülkelerin istemeleri halinde bu tankları Ukrayna’ya göndermelerine izin vereceğini açıklamıştı. .

Bu arada, Rusya-Ukrayna Savaşı ile istikrarsızlığın arttığı bir dönemde Avrupa’daki görevine başlayan Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Pistorius, “yetersiz” Alman silahlı kuvvetlerini modernize etme baskısıyla karşı karşıya.

2013’ten sonra bu göreve atanan ülkenin ilk erkek savunma bakanı Pistorius, 19 Ocak’ta Federal Meclis’te yemin etti.

Eski Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Bundeswehr’in modernizasyonu konusundaki tutumu nedeniyle aylarca eleştirildi ve istifaya zorlandı.

Uzmanlar, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana on yıllardır yetersiz yatırım nedeniyle zaten yıpranmış olan Bundeswehr’in, Ukrayna’ya bağışlanan silah ve mühimmatın çoğunun artık değiştirilmediği göz önüne alındığında, bir yıl öncesine göre daha da kötü durumda olduğunu söylüyor.

haber-karakocan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu