Haber

AB, Kızıldeniz’deki Husi güçlerine karşı askeri operasyon başlatmayı planlıyor

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, ticari gemi taşımacılığının güvenliğini sağlamak amacıyla Kızıldeniz’deki Husi güçlerine karşı askeri operasyon başlatılması konusunda prensipte anlaşmaya vardı.

AB üyesi ülkelerin bakanları Brüksel’de bir araya gelerek İsrail-Filistin gerginliğini ve Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldı.

AB Dışişleri Bakanları, İsrail’e tepki olarak Yemen’in Kızıldeniz’deki ticari gemi trafiğini engelleme girişiminde bulunan Husi güçlerine karşı alınacak tedbirleri ele aldı.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantının ardından yaptığı açıklamada, birliğe üye ülkelerin Kızıldeniz’de ticari nakliyeyi garanti altına alacak bir askeri operasyon başlatılması konusunda prensipte anlaştıklarını duyurdu.

27 AB üyesi ülkenin büyükelçilerinden oluşan Siyasi ve Güvenlik Komitesi, geçen hafta Kızıldeniz’deki Husi saldırılarına karşı askeri bir misyon kurulmasını kabul etmişti.

Borrell’in açıklamasına göre AB Dışişleri Bakanları, Kızıldeniz’e askeri güç gönderilmesine yeşil ışık yaktı.

Borrell, toplantıda hiçbir bakanın bu öneriye karşı çıkmadığını söyledi. Ancak başta İspanya olmak üzere bazı AB üyesi ülkeler Kızıldeniz’de askeri misyon kurulmasına sıcak bakmıyor.

Josep Borrell, “Belki bazı üye ülkeler katılmayacaktır, ancak bu onların buna karşı oldukları anlamına gelmez” dedi.

Avrupa’nın en işlek limanlarına sahip Almanya, Hollanda ve Belçika, “Kızıldeniz’de serbest ticarete yönelik saldırıları önlemek için” askeri güç oluşturulmasını destekliyor.

Belçika hükümeti, Cuma günü AB’nin oluşturacağı bu misyona katılarak bir firkateyn gönderme kararı aldı.

AB Komitesi, bölgedeki Husi saldırılarına karşı ticaret gemilerini korumak amacıyla Kızıldeniz’e en az 3 fırkateyn göndermek istiyor.

Askeri uzmanlar, Kızıldeniz’deki AB misyon gücüne hangi ülkelerin liderlik edeceği ve kaç işçinin katılacağı konusunda bir plan yapacak.

Teknik grupların hazırlayacağı ‘angajman kurallarını’ içeren düzenleme, 19 Şubat’ta yapılması planlanan toplantıda AB Dışişleri Bakanlarının onayına sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu